Praca to połowa zdrowia
- Zasadniczym celem firm jest ich rozwój i pomnażanie majątku. Im po prostu musi się opłacić zatrudnić osoby niepełnosprawne. Jeśli im się to nie będzie opłacało, to ludzi z różnymi dysfunkcjami będzie pracowało coraz mniej. Jest takie szwedzkie przysłowie "Praca jest połową zdrowia". Trudno jest nam mówić o rehabilitacji społecznej i zawodowej ludzi z dysfunkcjami, jeśli te osoby nie będą miały pracy. Te osoby bez pracy nie mają żadnych szans na pełną rehabilitację- powiedział na rozpoczęcie konferencji wicestarosta Przemysław Zowczak.
Płynące korzyści
Konferencja odbyła się w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielicach. - _Zorganizowaliśmy ją chcąc zainteresować pracodawców z powiatu mogileńskiego korzyściami płynącymi z zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Chcieliśmy ich poinformować, gdzie można pozyskiwać pieniądze na ten cel i na jakie odpisy mogą liczyć - _mówi Anna Mazurkiewicz, kierownik WTZ, która zorganizowała tę konferencję wspólnie ze Stanisławem Lenzem, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy. Na spotkanie przybyło kilkudziesięciu pracodawców, którzy w jakimś stopniu współpracowali w ubiegłym roku z mogileńskim PUP-em.
Mniej na PFRON
Na konferencji szczegóły dotyczące zatrudniania niepełnosprawnych przedstawiła obecnym Magdalena Słonecka, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Poinformowała m. in., że pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną może liczyć na obniżenie lub zwolnienie z obowiązkowych miesięcznych wpłat na PFRON.
Pracodawcy zainteresowani tą tematyką mogą kontaktować się z mogileńskim PUP-em lub kujawsko-pomorskim biurem POPON w Bydgoszczy (tel. 52 348-63-83).