https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bierzesz nadgodziny? Sprawdź, co Ci się należy

Małgorzata Wąsacz, wideo: x-news/RUPTLY
pixabay.com
Wyjaśniamy, kiedy szef może zezwolić pracownikowi na pracę w nadgodzinach oraz w jaki sposób musi mu to zrekompensować.

Nie zawsze pracownik może sobie tak pokombinować: wezmę kilka nadgodzin w miesiącu i sobie dorobię. Dodatkowe pieniądze przydadzą mi się np. na weekendowy wypad nad morze. Przepisy bowiem ściśle określają, w jakich sytuacjach praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna. Jest to możliwe wyłącznie w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii. 

O pracy w godzinach nadliczbowych decydują również tzw. szczególne potrzeby pracodawcy. Np. firma wygrała bardzo duży przetarg. Do określonego terminu zobowiązała się wykonać całe zamówienie. Czasu zostało niewiele, a pracy do wykonania jeszcze sporo. W tej sytuacji, by nie stracić kontraktu i nie płacić kary za niewywiązanie się z umowy, szef może zdecydować, że załoga będzie pracować w nadgodzinach. 

Przepisy prawa pracy wprowadzają zakaz pracy w godzinach nadliczbowych np. wobec: 

młodocianych, 

kobiet w ciąży, 

pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie czwartego roku życia bez ich zgody, 

niepełnosprawnych. 

Pracodawca może rekompensować pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych dodatkowym wynagrodzeniem albo czasem wolnym od pracy. 

Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek. Wynosi on 100 proc. wynagrodzenia w przypadku pracy w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w niedziele i święta nie będące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy oraz w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. 

Dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym chyba, że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które przysługuje dodatek z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy. 

- Z kolei dodatek wynoszący 50 proc. wynagrodzenia należy się za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wymienione wyżej - mówi Michalina Burker. 

Nadgodziny są groźne dla lekarzy i pacjentów". Protest 45 tys. brytyjskich lekarzy:

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska