Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biorą udział w akcji "Kultura dostępna"

Renata Kudel
Renata Kudel
Już wkrótce, na zakończenie projektu, będą warsztaty dla dzieci, podczas których powstaną ozdoby choinkowe.
Już wkrótce, na zakończenie projektu, będą warsztaty dla dzieci, podczas których powstaną ozdoby choinkowe. Wojciech Alabrudziński
Członkowie lipnowskiego koła Polskiego Związku Niewidomych oraz uczestniczący w zajęciach w MCK, biorą udział w programie "Kultura dostępna".

- Jest on skierowany do tych, którzy z różnych względów nie mają utrudniony dostęp do kin, teatrów, czy muzeów - mówi Anna Sawicka -Borkowicz, koordynatorka akcji, pracująca w Miejskim Centrum Kulturalnym w Lipnie. Konkretnie do kogo? - Do niepełnosprawnych, ale też dla mieszkańców z małych miejscowości, którym ciężko jest, na przykład ze względów finansowych, mieć stały dostęp do tego, co z kulturą jest związane - mówi koordynatorka. - Udało się nam, mam nadzieję, zaktywizować uczestników do udziału w warsztatach. Na przykład rękodzielniczych, integracyjnych, uspołeczniających. Program akcji tak skonstruowano, że dotyczy ok. pięćdziesięciu osób w różnym wieku - od lat nastu do... dziewięćdziesięciu.

Uczestnicy mają już za sobą letnie warsztaty integracyjne pod hasłem "Zobacz świat oczami niewidomego", które poprowadził Krzysztof Suchocki, prezes lipnowskiego koła PZN, instruktor projektu. Pokazał widzącym, jak niepełnosprawni, mający problemy ze wzrokiem, radzą sobie w życiu, jak się uczą, jak realizują swoje pasje.

Ciekawym doświadczeniem są także warsztaty plastyczne w MCK. - Ostatnio zaproponowaliśmy zajęcia na czasie - mówi Anna Sawicka-Borkowicz. - Wspólnie robiliśmy z surowców wtórnych ozdoby choinkowe, stroiki. Dzięki temu ich uczestnicy będą mogli w domach, już całkowicie samodzielnie, robić na przykład zawieszki na choinkę z nakrętek słoików czy aniołki z serwetek. Przed uczestnikami projektu ostatnie spotkanie podczas tego programu, tym razem adresowane do najmłodszych. To oni będa teraz robić ozdoby świąteczne. Warsztaty zaplanowano w MCK 30 bm. Ciekawym doświadczeniem był wyjazd do teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. - Obejrzeliśmy tam sztukę "Kwartet" - mówi Anna Sawicka -Borkowicz. - Dla niektórych uczestników była to pierwsza w życiu wyprawa do teatru! Zwiedziliśmy też Żywe Muzeum Piernika. Tam każdy miał okazję dowiedzieć się jak powstawały te słodkości, a także sam uczestniczyć w procesie wypiekania. To było świetne doświadczenie. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. A to dlatego, że projekt "Kultura dostępna", organizowany przez Narodowe Centrum Kultury, jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska