Pod koniec listopada rzecznik Episkopatu odniósł się do kwestii dyspens udzielanych przez biskupów od mszy świętej w Boże Narodzenie.
- Jeśli chodzi o dyspensy od uczestnictwa w Eucharystii w niedziele i święta to należy śledzić komunikaty poszczególnych ordynariuszy, którzy będą informować wiernych o takiej możliwości na terenie swojej diecezji – powiedział ks. Leszek Gęsiak.
Im bliżej świąt, tym większa liczba biskupów podejmuje decyzję o ogłoszeniu dyspensy od uczestnictwa w mszach świętych.
Dyspensy do 27 grudnia albo do odwołania
W wielu diecezjach dyspensy obowiązują do 27 grudnia, ale są też takie, które wprowadziły je do odwołania. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w archidiecezjach poznańskiej i warszawskiej. Mazowsze i Wielkopolska to województwa, w których dzienny przyrost nowych zakażeń utrzymuje się na dużo wyższym poziomie, niż w większości pozostałych regionów.
"W związku z nowymi obostrzeniami sanitarnymi podczas zgromadzeń religijnych udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa w mszy św. w niedzielę i święta nakazane wszystkim wiernym archidiecezji poznańskiej oraz wiernym przebywającym na terenie archidiecezji poznańskiej do czasu zniesienia ograniczeń" – napisał w dekrecie abp Stanisław Gądecki.
"Zgodnie z ujednoliconą na poziomie Episkopatu Polski formułą udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa w mszy św. w niedziele i święta nakazane, na terenie Archidiecezji Warszawskiej. Przypominam wiernym, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na mszy św. nie jest grzechem" - poinformował w dekrecie kard. Kazimierz Nycz.
Takie same dekrety wydali metropolici: lubelski - abp Stanisław Budzik, białostocki - abp Tadeusz Wojda oraz szczecińsko-kamieński - abp Andrzej Dzięga.
- Zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, i do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe - powiedział metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.
Księża nie będą chodzić po kolędzie?
Pod koniec listopada Episkopat podjął też decyzję ws. chodzenia księży z wizytą duszpasterską po kolędzie. Ogłoszono, że decyzje w tej sprawie będą należały do poszczególnych biskupów.
- Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca – poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak, cytowany przez portal Episkopat.pl.
Nie będzie więc odgórnego zakazu lub pozwolenia na przeprowadzanie "kolędy" w tym roku. Wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej, panującej w danym terenie oraz od decyzji biskupa.
- W niektórych diecezjach wizyta duszpasterska została odwołana, w innych przeniesiona na późniejszy czas, a w jeszcze innych zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach odbędą się msze św. dla parafian w kościele – dodał ks. Gęsiak.
