Czytaj też: Recepta na sukces? Biznes etyczny
- Spotykamy się w Bydgoszczy, czyli także w Kujawsko-Pomorskiem jest potrzeba promowania etycznych zachowań w biznesie. Może mamy tutaj firmę, którą szczególnie interesuje ten temat? - Zaprosił mnie Marcin Rybacki, dyrektor zarządzający w bydgoskiej spółce CGH. Brał udział w naszej corocznej konferencji w Parlamencie Europejskim w Brukseli, która dotyczyła nowych kierunków w z przywództwie opartych na etycznych podstawach. Polska delegacja wróciła stamtąd zainspirowana! Pan Rybacki restrukturyzuje swoją firmę. Zależy mu na wysokiej jakości, większych dochodach i jednocześnie rozwoju i satysfakcji całej załogi.
- Przekonuje pani, że trzeba promować etyczne zachowania, czyli jakie konkretnie? - Najwięcej błędów pracownicy popełniają z powodu zbyt wysokiego poziomu stresu i napięcia. Światowa Organizacja Zdrowa prezentuje badania, które wskazują, że główna przyczyna nieetycznych zachowań to właśnie stres. Jest już wiele firm, które cieszą się wspaniałymi wynikami finansowymi, zarządzając w oparciu o zaufanie, szacunek i godne wynagrodzenia, jednocześnie utrzymując wysokie wymagania czy standardy pracy. Takie podejście buduje "ducha zespołu", pasję, entuzjazm, radość tworzenia. Tych jakości trochę nam brakuje w codziennym wykonywaniu obowiązków, czyż nie? Wszyscy chcielibyśmy pracować z ludźmi pełnymi pasji i zaangażowania. Taki model funkcjonowania poprawia nie tylko jakość życia pracowników, ale też skuteczność działania i efekty pracy. Nie trzeba wspominać, jaki ma wpływ na wyniki finansowe i renomę firmy. Wysoka kultura firmy przyciąga najlepszych fachowców oraz wymagających klientów. Wszyscy chcą pracować w przyjaznym środowisku na zasadach "fair play."
Czytaj też: Czy o biznes może być etyczny?
- Czy jest szansa, żeby wprowadzić taką kulturę pracy w firmach, urzędach i organizacjach? - Tak, ale tego dopiero wszyscy się uczymy. Potrzebna jest edukacja, choć dużo już się zmieniło na lepsze w ciągu ostatnich 10 lat, odkąd doradzam i prowadzę szkolenia i wykłady na ten temat. W firmach nie dbających o etykę, ludzie częściej chorują, są skłonni do manipulacji i intryg. Energia i czas inwestowane są w rozwiązywanie konfliktów, "gaszenie pożarów", zamiast w skuteczne działanie, które wszystkim przynosi korzyść. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy na Zamku Królewskim w Warszawie konferencję "Etyka w Biznesie", która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Chcielibyśmy zaznajamiać polskie środowiska biznesowe ze światowymi trendami w przywództwie i zarządzaniu, które mogą wpłynąć na poprawę warunków pracy, kulturę firmy i wyniki finansowe. Mniej stresu w firmie to satysfakcja z pracy, prawidłowa komunikacja i poprawa jakości życia pracowników. Cieszy nas to, że szkolenia i wykłady, które prowadzimy, cieszą się coraz większym powodzeniem wśród polskich firm, także w Bydgoszczy. Informacje na temat biznesu etycznego można znaleźć na stronie www.apex.org.pl
