Otwarcie zaplanowano na początek 2009 r.
Inwestorem kompleksu jest toruńska firma Progress, która działa na rynku nieruchomości od 5 lat. Obiekt jest wznoszony przy ul. Grudziądzkiej 110-114 - naprzeciw skrzyżowania tego traktu z ul. Żwirki i Wigury i w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej północnej trasy średnicowej, która w przyszłości połączy wschodnie i zachodnie osiedla Torunia. To dogodna lokalizacja. Biznes Park stanie przy drodze krajowej nr 1, którą dziennie pokonuje ok. 35 tys. aut.
Fontanna w centrum
Budowa ma się zakończyć na początku 2009 r. Trzykondygnacyjny obiekt będzie liczyć ok. 4,2 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Na parterze znajdzie się galeria z recepcją, restauracja, kawiarnia oraz lokalne handlowo-usługowe. Punktem centralnym będzie fontanna oraz recepcja. Na wyższe kondygnacje dostaniemy się trzema klatkami schodowymi lub dwoma windami. Pierwszy i drugi poziom jest przeznaczony pod funkcję biurową. Lokale będą rozmieszczone wokół okrągłego holu. Korytarze będą oświetlone światłem dziennym, które dostanie się do środka przez świetlik w dachu. "Budynek będzie wyróżniał się nowoczesną architekturą i niskimi kosztami eksploatacji dzięku zastosowaniu do budowy energooszczędnych materiałów" - czytamy na stronie dewelopera. Kompleks zaprojektował toruński architekt Piotr Dąbrowski. Przed obiektem powstanie parking na ok. 100 samochodów z wydzielonymi miejscami dla pracowników.
Najwyższa klasa
Deweloper zapowiada, że będzie to kompleks biurowy klasy A. To nieformalna klasyfikacja powierzchni biurowych, z której korzystają m.in. pośrednicy nieruchomości, deweloperzy oraz inwestorzy. "A" oznacza najwyższy, a "C" - najniższy standard. W budynkach klasy A powinny się znaleźć dodatkowe usługi m.in. recepcja oraz lokal gastronomiczny. Progress wyposaży każdą kondygnację w kompleks łazienek oraz wentylację mechaniczną. Będzie też możliwość zainstalowania klimatyzacji. Obiekt ma dozorować firma ochroniarska. Firma zapewni też dostęp do usług telekomunikacyjnych. - Jak dotąd w Toruniu nie było powierzchni biurowych, które spełniałyby takie kryteria - mówi Mateusz Kurzaw-ski, szef miejskiego biura obsługi inwestora. - Uważam, że to jest bardzo cenna inicjatywa.
Od dewelopera dowiedzieliśmy się, że teraz trwają negocjacje z firmami, które wynajmą lub kupią powierzchnie biurowe w kompleksie. Obecnie zajęte jest ok. 10-15 proc. budynku. Firma nie chce jednak zdradzać, kim są jej kontrahenci. Nie ujawnia także stawek za wynajem. Są one negocjowane indywidualnie z każdą firmą. Ustaliliśmy jednak, że powierzchnie wynajęły tam firmy nie tylko z naszego miasta. Biznes Park Grudziądzka ma skupiać działalność o określonym profilu. Znajdzie się tam miejsce między innymi dla kancelarii prawnych, firm ubezpieczeniowych czy banków.
- Projekt ma indywidualny charakter - mówi Adam Popielewski, architekt miasta. - Na pewno nie jest to ten poziom, co warszawskie realizacje, nie mówiąc już o światowych. Budynek będzie bardziej czytelny od strony średnicówki niż od ul. Grudziądzkiej. Jego elewacje są efektowne. Obiekt ma nieregularne kształty. Z ocenami poczekajmy jednak na koniec budowy.
