Rolą darni było nie tylko przytrzymywanie warstwy kory. Dodatkowy ciężar sprawiał, że drewniane ściany budynku mniej wysychały w czasie suszy, a zimą gleba częściowo powstrzymywała ucieczkę ciepła z budynku. Zwykle kładziono warstwę o grubości ok. 15 cm – prostokąty darni wycinano z łąk wraz z roślinnością.
Zieleń przydatna latem i zimą

Chatki górników w Roros, Norwegia
Wbrew pozorom nie tylko niziutkie ziemianki pokrywano ziemią oraz trawą. Jak udowadniają te drewniane domki, w których mieszkali kiedyś norwescy górnicy, mogły być to również budynki piętrowe.
Licencja
Zielone dachy spotyka się oczywiście nie tylko w północnej Europie. Można je spotkać w wielu częściach świata, w tym np. w Afryce – budynek ze zdjęcia znajduje się w Etiopii. Jest to obiekt noclegowy dla turystów, którzy mogą przenocować w jednym z takich domków.
Nie tylko Europa – Hawzen, Etiopia
Na zielonych dachach często wyrastają z czasem rośliny, których nie posadził człowiek. W korzystnych warunkach mogą w takich miejscach wykiełkować nasiona przyniesione przez wiatr lub zwierzęta. Przykładowo na dachu nowoczesnego domu ze zdjęcia wyrosły same m.in. poziomki.