W ubiegłym roku samorząd kupił dwie kamery, które wspomagają pracę policjantów, z zapowiedzią, że to dopiero pierwszy etap inwestycji.
Elektroniczne oczy pojawiły się na Dużym i Małym Rynku. Obraz trafia bezpośrednio na monitory w komendzie policji.
Niedawno rozstrzygnięto przetarg na montaż kolejnych trzech urządzeń.
W budżecie na ten cel miasto przeznaczyło 102 tys. zł. To gadżety z wyższej półki, o znakomitych parametrach (ramka). Instalacją kamer zajmuje się Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ILTRON z Włocławka.
Jedno z urządzeń znajdzie się przy ul. Wyspiańskiego i swoim zasięgiem obejmie" plac przy Osiedlowym Ośrodku Kultury, bank PKO, bankomat i parkingi. Natomiast druga kamera sfilmuje Ceglaną - okolice supersamu "Marek", pawilonów handlowych i parkingów.
W przyszłych latach do zakupu kamer i rozbudowy sieci miejskiego monitoringu dołoży brodnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa.
Pisaliśmy już sugestie naszych Czytelników, żeby kamery pojawiły się głównie w miejscach, gdzie policja rzadziej zagląda.
Oko na osiedle
kamery szybkoobrotowe zewnętrzne ogrzewane, wentylowane, temperatura pracy - 45 st. do + 50 st C, zakres ruchu w poziomie 360 st., zakres ruchu w pionie 180 st. z funkcją flip, prędkość w poziomie 0,1-400 st./s, prędkość w pionie 0,1-200 st/s, rozdzielczość 470 linii, czułość 0,01 lux, zoom optyczny 18x, zoom cyfrowy 12x.
Na przykład na dużych osiedlowych placach w pobliżu szkoły muzycznej, pomiędzy ulicą Witosa 16 a Wyspiańskiego oraz pomiędzy Matejki a Nową Kolonią.
Warto również w przyszłości zamontować choć jedno urządzenie przy ul. Nad Drwęcą, która stanowi główną trasę weekendowych powrotów podchmielonych delikwentów. Wywrócone kosze, powyrywane ławki a nawet uszkodzone samochody - to częste efekte ich działalności.