W zakończonym właśnie plebiscycie „Gazety Pomorskiej” Odkrywca 2015 w kategorii wydarzenie turystyczne i promocyjne wygrał Blues na Świecie Festival.
To zaskakujące, bowiem Świecie kojarzy się raczej z przemysłem niż z walorami turystyczno-muzycznymi. Organizowany od pięciu lat festiwal zmienił ten pogląd. Blues na Świecie Festival rywalizował o głosy Czytelników z VIII Bydgoskim Festiwalem Wodnym „Ster na Bydgoszcz” i koronowską imprezą „Arie na plaży - Ryszard Smęda zaprasza”. Ta ostatnia zatrzymała się na poziomie 646 głosów, jednak walka o pierwsze miejsce między Bydgoszczą a Świeciem trwała do samego końca. Przez ostatni tydzień obie imprezy szły łeb w łeb. W Świeciu do głosowania w plebiscycie zachęcano na stronach urzędu miejskiego i ośrodka kultury. Cały czas aktywnie przekazywano sobie przypomnienia za pomocą portali społecznościowych.
W efekcie w nocy z piątku na sobotę na czele była impreza ze Świecia. Otrzymała ostatecznie 3821 głosów. „Ster na Bydgoszcz” skończył z 3497 głosami.
SBB, Rusowicz, Dżem...
Sukces „Bluesa” to przede wszystkim konsekwentne zapraszanie wykonawców, którzy bez problemu powinni ściągnąć sporą publiczność. - Festiwal Blues na Świecie wymarzył sobie ponad pięć lat temu Tomek Stanny, mieszkający w Świeciu muzyk i animator, obecnie dyrektor artystyczny festiwalu. Ze swoją ideą przyszedł do ośrodka kultury, gdzie spotkał ludzi, którzy dostrzegli w tym pomyśle potencjał. Od początku miała to być duża, wyróżniająca się na mapie wydarzeń impreza, budowana z pasją - wspomina Agnieszka Puza, PR menadżer OKSiR w Świeciu, jedna z organizatorek imprezy.
I tak w zeszłym roku fani przybyli na koncert m.in. SBB - legendarnej śląskiej kapeli Józefa Skrzeka, a w tym na święcącą triumfy popularności Anię Rusowicz. - Przy organizacji festiwalu kierujemy się mottem Williego Dixona „Blues to korzenie, reszta muzyki to owoce”. I właśnie te owoce prezentujemy podczas festiwalu. Oprócz znanych już wykonawców gatunku zapraszamy do Świecia artystów prezentujących nowoczesne podejście do muzyki około bluesowej - tak organizatorka tłumaczy dobór wykonawców.
Nad imprezą patronat sprawuje m.in. radiowa Trójka, dzięki temu koncerty prowadzi popularny prezenter rozgłośni Piotr Baron. - Chwalił nie tylko zaproszonych artystów, ale przede wszystkim organizację i oryginalność pomysłu. Dostrzegł potencjał imprezy i stał się jej ambasadorem. Dzięki jego rekomendacji zostaliśmy zauważeni przez radiową Trójkę - opowiada Puza.
Zmiany po zwycięstwie
Organizatorzy planują wygraną w plebiscycie Odkrywca 2015 potraktować jako atut przy pozyskiwaniu nowych partnerów.
- W przyszłym roku planujemy kilka zmian w formule festiwalu, będzie więcej imprez towarzyszących - zdradza też Agnieszka Puza.
Konkurs Odkrywca to wyróżnienia przyznawane przez zarząd województwa kujawsko-pomorskiego w dziedzinie turystyki. Jest organizowany od 2008 r. Dziś dzieli się na sześć kategorii. Pierwszą wybierają włodarze regionu.
W pozostałych pięciu decydują głosy mieszkańców. Wręczenie wyróżnień odbywa się podczas wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki. W tym roku 9 października w Bydgoszczy.