Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bo Pola Negri urodziła się w Lipnie … Dziś zaczyna się 14. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
W 2019 roku „Politkę” otrzymał Piotr Głowacki i odsłonił swoją tablicę na bulwarze Poli Negri w Lipnie
W 2019 roku „Politkę” otrzymał Piotr Głowacki i odsłonił swoją tablicę na bulwarze Poli Negri w Lipnie Małgorzata Chojnicka
W tym roku Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”, organizowany przez Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im Poli Negri, rozpocznie się 24 września. Na początek widzowie obejrzą „Safonę” z Polą Negri. „Politki” otrzymają aktorka Irena Karel oraz reżyser Dariusz Jabłoński.

W tym roku Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”, organizowany przez Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im Poli Negri, rozpocznie się 24 września. Na początek widzowie obejrzą „Safonę” z Polą Negri. „Politki” otrzymają aktorka Irena Karel oraz reżyser Dariusz Jabłoński.

Lipno od kilkunastu lat wykorzystuje szczęśliwe zrządzenie losu, jakim jest fakt, że Pola Negri urodziła się w Lipnie. Już w najbliższy piątek, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, rozpocznie się Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”. Ta impreza wpisała się już na stałe do kalendarza kulturalnego nie tylko naszego regionu. O wielkiej Poli mówi się coraz częściej. Wszak do tej pory żadna polska aktorka nie zrobiła tak wielkiej światowej kariery. Niedawno Urząd Marszałkowski w Toruniu wydał komiks, przybliżający w oryginalny sposób jej postać.

Scenariusz komiksu „Pola Negri. Podróż do gwiazd” napisał Maciej Jasiński, a rysunki wykonał Jacek Michalski. To pozycja, po którą na pewno warto sięgnąć, a już na pewno przed lipnowskim festiwalem.

- Warto podkreślić, że autorzy i wydawca komiksu, tak jak główna bohaterka, są z naszego regionu – mówi dr Krzysztof Trojanowski, filmoznawca z UMK w Toruniu. - Twórcy skupili się przede wszystkim na przedstawieniu drogi do sławy Poli Negri i na wydarzeniach z czasów największych triumfów gwiazdy w okresie kina niemego. Nie zapominajmy jednak o filmach dźwiękowych z Polą, w których wcielała się w role atrakcyjnych cudzoziemek i swym charakterystycznym głębokim altem wykonywała wspaniałe piosenki, jak niezapomniane „Tango Notturno”. Niektóre niemieckie filmy z Polą Negri z lat 30. były wyświetlane w kinach dla Polaków jeszcze na początku okupacji. Jedynym niemieckim filmem, który nie zdążył znaleźć się na polskich ekranach przed wybuchem wojny był melodramat „Decydująca noc” z 1938 roku, w którym Pola Negri zagrała Peruwiankę. Ciekawostką jest fakt, że właśnie ten film był pierwszym niemieckim filmem pokazanym, w zdubbingowanej wersji, w zajętym przez nazistów Paryżu.
W tym roku „Politki” otrzymają aktorka Irena Karel, która od samego początku jest związana z lipnowskim festiwalem oraz reżyser i producent Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej. Będą dwa filmy dokumentalne „Pollywood” oraz „Ogrody Tadeusza Reichsteina”. Teatr Bene Nati zaprezentuje „Piosenki Zuli Pogorzelskiej”. Organizatorzy przygotowali jeszcze dwa recitale: Katarzyny Dąbrowskiej „Gramofon – ulubione piosenki” oraz Kamila Mroza „Moje piętnastolecie”.
Zatem warto w ten weekend wybrać się do Lipna!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska