Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Bon turystyczny w 2023 roku. Sprawdzamy, do kiedy i gdzie można nim płacić

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Bonem turystycznym można płacić za usługi hotelarskie w pensjonacie, na campingu czy w gospodarstwie agroturystycznym, za jednodniowe wycieczki, wejścia do parków rozrywki i atrakcji turystycznych bez konieczności noclegu, ale także za zorganizowany wypoczynek dzieci i młodzieży jak obozy, kolonie czy zielone szkoły.
Bonem turystycznym można płacić za usługi hotelarskie w pensjonacie, na campingu czy w gospodarstwie agroturystycznym, za jednodniowe wycieczki, wejścia do parków rozrywki i atrakcji turystycznych bez konieczności noclegu, ale także za zorganizowany wypoczynek dzieci i młodzieży jak obozy, kolonie czy zielone szkoły. Dariusz Bloch
Termin zakończenia płatności bonem turystycznym za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne dotyczące wypoczynki dzieci i młodzieży został wydłużony. Do kiedy ważny jest bon turystyczny? Gdzie i za co można nim płacić?

Bon turystyczny – dla kogo?

Program Polski Bon Turystyczny został uruchomiony pod koniec lipca 2020 r., aby wesprzeć zarówno polską branżę turystyczną, która znalazła się w wyjątkowo trudnej sytuacji po pierwszych lockdownach wywołanych pandemią COVID-19, jak i rodziny z dziećmi. Świadczenia w wysokości 500 zł na każde dziecko i 1000 zł na dzieci z niepełnosprawnościami zostało automatycznie przyznane wszystkim uprawnionym do pobierania świadczenia 500+.

Gdzie można płacić bonem turystycznym?

Bon turystyczny zrealizujesz na terenie całego kraju. Można nim płacić za usługi hotelarskie w pensjonacie, na campingu czy w gospodarstwie agroturystycznym, za jednodniowe wycieczki, wejścia do parków rozrywki i atrakcji turystycznych bez konieczności noclegu, ale także za zorganizowany wypoczynek dzieci i młodzieży jak obozy, kolonie czy zielone szkoły.  Listę podmiotów, które honorują bony turystyczne, można sprawdzić w wyszukiwarce na stronie  Polskiej Organizacji Turystycznej (LINK TUTAJ)

Ważność bonu turystycznego

Pierwotny termin ważności zakończenia płatności bonem turystycznym za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne – 30 września 2022 roku - po zmianie przepisów został wydłużony. Bonem można płacić do 31 marca 2023 roku. Z samej usługi można skorzystać później.

- Głównym celem programu jest wsparcie branży turystycznej dotkniętej pandemią COVID-19 oraz umożliwienie większej grupie rodzin z dziećmi, atrakcyjnego spędzenia wspólnego czasu. Przedłużenie terminu obowiązywania programu będzie dodatkowym wzmocnieniem ekonomicznym krajowej branży turystycznej, szczególnie sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Dzieci będą mogły wykorzystać bony podczas wycieczek jednodniowych, zielonych szkół czy zimowych ferii  – podkreśla Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Ferie 2023 - terminy

Idealnym momentem wykorzystania bonu turystycznego są zbliżające się ferie zimowe. Dzieci i młodzież będą wypoczywać w 4 terminach od 16 stycznia do 26 lutego w zależności od województwa:

  • 16 stycznia - 29 stycznia: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
  • 23 stycznia – 5 lutego: podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 30 stycznia – 12 lutego: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
  • 13 lutego – 26 lutego: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodnio-pomorskie

Jak płacić bonem turystycznym?

Zarówno aktywacja, jak i płatność bonem turystycznym, jest bardzo prosta. Po aktywacji bonu na PUE ZUS, na adres e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności. Trzeba go podać, kiedy płaci się bonem za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną na terenie Polski. Każda płatność jest potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym, który jest wysłany SMS-em.

Bon okazujesz podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Dokonanie płatności za pomocą bonu następuje z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi w celu weryfikacji salda oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Możesz płacić bonem wielokrotnie, aż do wyczerpania środków

Do tej pory suma transakcji bonami przez rodziców w całym kraju wyniosła 2,8 mld zł. Najwięcej zyskali przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego z terenu województwa małopolskiego i pomorskiego. Rodzice i opiekunowie zostawili tam w formie bonu odpowiednio 620,9 mln zł i 519 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska