
Boniowanie - choć droższe i bardziej pracochłonne - powraca do łask
(fot. Fot. Atlas)
Coraz częściej wybrane elementy fasady podkreśla się poprzez takie elementy dekoracyjne, jak bonie.
Boniowanie, jako sposób dekoracji elewacji, znane było w starożytności. Później straciło na popularności, ale teraz coraz częściej powraca do łask.
Co to są ozdobne rowki?
Boniowanie polega na wykonaniu systemu ozdobnych rowków, dzielących powierzchnie ścian zewnętrznych budynku na mniejsze elementy. I choć jest zdecydowanie bardziej pracochłonne i kosztowne od zwykłego tynkowania, to jednak staje się coraz bardziej modne.
Wszystko zależy od inwencji
W zależności od inwencji twórczej, bonie mogą dzielić ścianę tylko na równoległe, poziome pasy lub tworzyć układ drobniejszych elementów, imitujących kamienne bloki czy płyciny.
Bonie mogą być zlokalizowane zarówno na całej powierzchni budynku, jak i na niektórych jej fragmentach - zwłaszcza w strefie cokołów lub całej pierwszej kondygnacji i na narożnikach. W zależności od szerokości i głębokości rowków, sposobu wyprofilowania ich krawędzi oraz wykończenia powierzchni (groszkowanie, polerowanie) można uzyskać ciekawe efekty, wykorzystujące zjawisko załamywania się światła i grę światłocieni. To naprawdę sposób na niepowtarzalną fasadę.
Boniowanie nie zawsze ubogie
Dawniej boniowanie wykonywano za pomocą specjalnych profili, którymi kształtowano świeżo narzuconą na ścianę masę. Wykuwano specjalne bruzdy, ewentualnie - już na etapie wznoszenia ścian - w miejscu przewidzianych boni wysuwano cegły przed lico ściany.
Obecnie ten zabieg można wykonać z użyciem tradycyjnego tynku dwu- lub trójwarstwowego. Na świeżej obrzutce montuje się listwy drewniane lub PVC, a utworzone w ten sposób pola wypełnia zaprawą tynkarską.
W świeżym tynku można również wyciąć bonie za pomocą metalowego rylca, którym usuwa się tynk, kształtując rowki. Rylec prowadzi się wówczas po wcześniej zamocowanych listwach. Takie rozwiązanie nazywane jest czasami ubogim boniowaniem lub tynkiem żłobkowanym.
A kiedy jest już otulina...
Boniowanie na warstwie ocieplenia - ze względu na niewielką grubość tynku cienkowarstwowego - można wykonać w warstwie materiału termoizolacyjnego lub naklejając dodatkowe, cieńsze płyty tegoż materiału. W sprzedaży są gotowe płyty styropianowe z fabrycznie wyciętymi rowkami. Przykleja się je do ścian budynku, a następnie ich powierzchnię wykańcza za pomocą zaprawy klejącej, siatki zbrojącej, specjalnych profili oraz tynku cienkowarstwowego.
Zastosowanie specjalistycznych profili gwarantuje boniowanie bardzo dokładne.