Zarówno część teoretyczną, jak i terenową poprowadzili dr Adam Krupa i dr Mirosław Rurek z instytutu geografii UKW w Bydgoszczy.
Części teoretyczna była w sali edukacyjnej przy siedzibie TPK i uczestniczyli w niej uczniowie z Technikum Leśnego w Tucholi oraz Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Druga część była dla osób zajmujących się ochroną przyrody i była w terenowym ośrodku edukacji przyrodniczej i promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie w Piła. Następnie grupa udała się na wyznaczone i zbadane wcześniej stanowiska i rozmawiano m.in. o wydmach śródlądowych w okolicach Klocka, o procesach erozyjnych i innych ciekawych tematach.
W drugim dniu warsztatów uczestnicy udali się na kolejne dwa stanowiska i oglądali przekształcenie rzeźby terenu w dolinie Hozjanny, związane z nieistniejącym młynem wodnym, w obrębie Kiełpina i w okolice Piły na obszar dawnej kopalni węgla brunatnego.
- Teren Tucholskiego Parku Krajobrazowego był kształtowany przez różne czynniki i procesy przez ponad 20 tys. lat - informują w TPK. - Warsztaty okazały się doskonałą formą pogłębienia wiedzy dotyczącej form rzeźby powierzchni parku krajobrazowego oraz procesach je tworzących i przekształcających.
Realizacja warsztatów, w których udział wzięło łącznie 87 osób, była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz województwa kujawsko-pomorskiego.
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (05-11 maja 2017)