Boże Ciało 2018. Czy trzeba iść dziś do kościoła? [31.05.2018]

kad, AIP
Boże Ciało kojarzy się zwłaszcza z procesjami. Ale czy trzeba w ten dzień iść także do kościoła na mszę?
Boże Ciało kojarzy się zwłaszcza z procesjami. Ale czy trzeba w ten dzień iść także do kościoła na mszę? Tomasz Czachorowski
Boże Ciało przede wszystkim kojarzy się z procesjami, ale w ten dzień odbywają się także msze święte. Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?

Boże Ciało 2018 - czy trzeba iść do kościoła?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest świętem nakazanym, a zgodnie z przykazaniami kościelnymi, należy w ten dzień wziąć udział w mszy świętej.

"W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego." - czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Boże Ciało 2017 w Bydgoszczy [zdjęcia z wielu procesji]

Boże Ciało: czy trzeba iść do kościoła i na procesję? Czy wystarczy sama procesja Bożego Ciała?

Nie ma obowiązku, aby w Boże Ciało wziąć udział w procesjach. Mimo że taki zwyczaj jest w Polsce zakorzeniony już od kilku wieków, a odbywają się one na ulicach każdej parafii. Ważne jest jednak to, że udział w procesji nie zastępuje udziału w mszy. Nie możemy więc iść na procesję, ale opuścić mszy. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, jeśli z jakiegoś ważnego powodu nie będziemy mogli iść do kościoła w Boże Ciało, nie zgrzeszymy jeżeli udamy się na mszę wieczorną dzień wcześniej.

Boże Ciało 2018. Kiedy przypada? Co to za święto? [28.05.2018]

W tym roku Boże Ciało obchodzimy 31 maja. Jest to dzień wolny od pracy. Boże Ciało przypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. W tym roku obchodzimy je 31 maja. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Polsce to dzień ustawowo wolny od pracy - jedno z kilkunastu świąt w roku, kiedy są zamknięte sklepy, w których pracownicy zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę (za złamanie tych przepisów grozi grzywna od 1 tys. do 30 tys. zł).

Boże Ciało 2017 w Grudziądzu

Jest to święto ruchome. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. Zawsze także obchodzone jest w czwartek, podobnie jak Ostatnia Wieczerza. W tym dniu na ulice polskich miast wychodzą procesje, a wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach. To przy nich czyta się fragmenty Ewangelii. Liczba ta związana jest z czterema ewangelistami: św. Markiem, Janem, Łukaszem i Mateuszem.

Boże Ciało to święto niezwykle radosne. Obchodzono je już w XIII wieku we Francji, a do Polski wprowadził ją krakowski biskup Nankier w XIV wieku. Jego istotą jest uwielbienie dla Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem, a następnie oddał mu się w postaci chleba i wina. Chleb ma być symboliką codziennego życia, a wino radości i świętowania.

Wideo

Komentarze 63

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Zobaczmy co na ten temat mówi Pismo :

SPOTKANIE Z PANEM JEZUSEM

Wg ewangelii Św. Jana Apostoła.

Przyszedł do Pana Jezusa w nocy pewien człowiek.
RZEKŁ MU NIKODEM:
JAKŻE SIĘ MOŻE CZŁOWIEK NARODZIĆ ,
> GDY JEST STARY? - Jan3,4
>
> Nikodem chciał poznać Jezusa, o którym słyszał, ze czyni wiele cudów.
> To było dowodem, że Bóg był z Nim.
> Nikodem przyszedł do Jezusa w nocy.
> Nie chciał, by wiedziano o tym, ponieważ piastował wysokie stanowisko.
> TAKICH NIKODEMÓW, KTORZY BOJĄ SIĘ JAWNIE PRZYZNAC DO JEZUSA JEST WIELU. Ale Pan Jezus ich z tego powodu nie odtrąca.
> Jednak nie wystarczy interesować się osobą Jezusa ani wierzyć, że jest nauczycielem, który przyszedł od Boga. On sam bowiem powiedział :
> TYLKO TEN KTO SIĘ NARODZI NA NOWO, UJRZY KRÓLESTWO BOZE.
> Każdy człowiek winien narodzić się na nowo – w sensie duchowym.

 Dziwić się trzeba, że Jezus tego nie powiedział w rozmowie np. z Samarytanką, lub z Zacheuszem lub innymi, którzy byli jawnymi grzesznikami. Oszuści, złodzieje, prostytutki, cudzołożnicy muszą rozpocząć nowe życie.

> ALE CZŁOWIEK POKROJU NIKODEMA, RELIGIJNY, SPEŁNIAJĄCY POWINNOŚCI RELIGIJNE OD DZIECKA, UCZONY W PIŚMIE, POWAŻANY, CHYBA NIE POTRZEBUJE NOWEGO NARODZENIA ???
> Niestety tak myśli wielu.

> Ludziom urodzonym, w tradycji chrześcijańskiej, ochrzczonym w wieku niemowlęcym, po I Komunii św. potrzebne są niewątpliwie jakieś małe poprawki, żeby wejść do Królestwa Bożego.
Żeby jednak nikt tak nie myślał, Jezus powiedział Nikodemowi, Dostojnikowi, człowiekowi mądremu, zacnemu, szlachetnemu, pobożnemu, że musi narodzić się na nowo.
>
 WSZYSCY POTRZEBUJEMY NARODZENIA NA NOWO; nie tylko oszuści, wszetecznice i bezbożni, ale też zacni, porządni i chodzący nawet do kościoła ludzie.
Ktoś spyta - JAK CZŁOWIEK MOŻE SIĘ NA NOWO NARODZIĆ, TO PRZEWYŻSZA NASZE ZROZUMIENIE, tak jak wszelkie działanie Ducha Bożego.

Przy cielesnym narodzeniu nikt nas nie pyta, czy chcemy przyjść na ten świat.
> PRZY NOWYM NARODZENIU POTRZEBNA JEST NASZA WŁASNA DECYZJA, ci co tego nie przeżyli, usłyszą gdy staną kiedyś prze Bogiem "Mogliście lecz nie chcieliście !".
> NOWE NARODZENIE JEST NIE TYLKO POTRZEBNE, LECZ NIEZBĘDNE.

W końcu to nie ktoś tam, ale sam Syn Boży - Jezus Chrystus powiedział :
.>(ewangelia Jana. 6:37) "Wszystko, co mi daje Ojciec, przyjdzie do mnie, a tego, który do mnie przychodzi, nie wyrzucę precz;"

> Drzwi niebios otworzą się tylko dla tych, którzy przeżyli NOWE NARODZENIE
JEŚLI SIĘ KTO NIE NARODZI Z WODY I Z DUCHA, NIE MOŻE WEJŚC DO KRÓLESTWA BOŻEGO"

B
Biblijny chrzescijanin

Nie trzeba iść do żadnego Kościoła bo kościołem jest każdy wierzący, który wyznał Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela ! To my, ludzie świadomie nawróceni jesteśmy świątynia Ducha Świętego, to ludzie są kościołem a nie jakieś rzekomo święte budynki ! Pismo Święte wyraźnie mówi że "Bóg, ten który stworzył niebo i ziemię nie mieszka w świątyniach ludzką ręką zbudowanych" - patrz Dzieje Apostolskie, 17 rozdz. 24 werset !!

Jestem ewangelicznym chrześcijaninem (inaczej Kościół Protestancki), opierającym swą wiarę wyłącznie na Bibli (nie mamy NIC współnego ze świadkami Jehowy). Jeśli wgłębić się uczciwie w temat, to Boże ciało to wymysł ludzki , nie mający żadnego uzasadnienia w Piśmie Świętym , jest to zwyczaj wprowadzony dopiero w 13 wieku i nawet od początku nie honorowany przez sam KK - patrz :

histmag.org - artykuł pn. "Boże Ciało - od herezji do jednego z głównych świąt kościoła"

Ten oraz wiele innych artykułów na stronach strickte katolickich, pokazuje że święto to (podobnie jak wiele innych zwyczajów praktykowanych w KK) nie ma żadnego uzasadnienia biblijnego, że jest wymysłem ludzkim , że na łonie samego KK miał opozycję, a pomimo tego z czasem został przeforsowany !). Ludzie, szukajcie Boga całym sercem i czytajcie samodzielnie Pismo Święte, jeśli nie rozumiecie to proście Ducha Świętego o zrozumienie, on daje je każdemu kto prosi. Dlatego mam całą masę znajomych, którzy pomimo tego że nawrócili się w KK na oazach lub Odnowach w DŚ obecnie odeszli z instytucji KK do Kościołów ewangelicznych, bo zrozumieli jak bardzo praktyka i dogmatyka KK różni się od tego co naucza nas Nowy Testament i jak bardzo wypaczona jest ewangelia (nauka o czyścu, odpustach, relikwiach, msze za zmarłych i wiele innych praktyk) która głoszona jest przez Watykan! W wielu miejscach nijak nie przystaje to do nauczania Pana Jezusa. Mówię to z troską, bo ludzie wierzą ślepo w to co serwują im księża zamiast samodzielnie szukać, zadawać pytania i zgłębiać Pismo Święte. Żaden z Kościołów Protestanckich nie twierdzi tak jak KK że ma monopol na prawdę i na zbawienie, wiemy że nasze zbawienie jest tylko i wyłącznie w osobie Jezusa Chrystusa a nie w spełnianiu religijnych uczynków, że to wiara nas zbawia a nie chodzenie na msze, klepanie zdrowasiek czy kolejne pielgrzymki do Częstochowy ! Zobaczcie co mówi na ten temat sam Bóg :

MOJEJ CZCI NIE ODDAM NIKOMU
Jednakże, tak w Starym jak i Nowym Testamencie Bóg jasno i wyraźnie zakazał oddawania boskiej czci komukolwiek i czemukolwiek poza samym Bogiem. Tak więc, Żydom i chrześcijanom nie wolno było oddawać pokłonów innym bogom czy jakimkolwiek podobiznom (Exodus 34:13-14; Kapłańska 26:1; Powtórzonego Prawa 5:7-9) do tego stopnia, iż Szadrach, Meszach i Abednego woleli zostać spaleni żywcem niż oddać pokłon posągowi sporządzonemu przez Nabuchodonozora (Daniela 3). Podobnie też, gdy apostoł Jan chciał jedynie pokłonić się aniołowi został dwukrotnie surowo napomniany:
"I upadłem przed jego [anioła] stopami, by pokłon mu oddać. I mówi: Bacz, abyś tego nie czynił, bo jestem twoim współsługą i braci twoich, co mają świadectwo Jezusa: Bogu samemu złóż pokłon! Świadectwem bowiem Jezusa jest duch proroctwa." (Apokalipsa 19:10)
(patrz również Apok. 22:8-9)
Apostoł Piotr nie pozwalał na klękanie przed nim czy kłanianie się mu nawet, gdy ktoś chciał jedynie wyrazić mu swój nadzwyczajny szacunek według starotestamentowego zwyczaju:
"A kiedy Piotr wchodził, Korneliusz wyszedł mu na spotkanie, padł mu do nóg i oddał mu pokłon. Piotr podniósł go ze słowami: Wstań, ja też jestem człowiekiem." (Dzieje Apost. 10:25-26)
Tak więc, niezależnie od pobudek czciciela wg Biblii jedynie sam Bóg zasługuje na pokłon jako wyraz czci i Chrystus jako wcielony Bóg akceptował pokłony od ludzi (Jana 9:38). Oddawanie pokłonów przed jakimikolwiek posągami czy obrazami w wyrazie czci jest absolutnie niedopuszczalne niezależnie od pobudek, Chrześcijanie mieli oddawać cześć tylko Bogu a nie ludziom, obrazom czy opł

O
Ortograf

artykuł poprawnie tak należy pisać

a
ada

W oczekiwaniu na kolejne umorzenie sprawy zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę.

G
Gosc

Beeeeee bialy baranie przestan beczec

G
Gosc

Jdz sie leczyc bo slonko ci przegrzalo mozg i majaczysz to jdz czcii swieto stanika sobie zaloz i biegaj po ulicy

S
Stop DTR

Dziś Międzynarodowy Dzień Bez Stanika...

B
Biały Pan

Ateistom proponuję spotkania w klubie ONR - ostra męska zabawa

a
ament

dla polskiego katolika odpowiedź.

P
Pelagia

PRL skończył się już dawno temu.

P
Pelagia

Kto zablokował mój komentarz?

P
Pelagia

Seweryn Aszkenazy, prezes Fundacji Beit Warszawa pochodzenia polsko-żydowskiego, udzielił obszernego wywiadu na łamach portalu „dziennik.pl”. Przyznaje w nim, że w konflikcie na linii Polska-Izrael wstydzi się za postępowanie Tel-Awiwu. W wywiedzie na łamach dziennika.pl pada także odważna opinia Aszkenazego. Odnosi się do planu osiedlenia Żydów na Madagaskarze z XX-lecia międzywojennego. II RP była bliska kupienia afrykańskiej wyspy. Gdyby do tego doszło, prawdopodobnie świat nigdy nie musiał się mierzyć z okrucieństwem holocaustu, a sami Żydzi mieszkali by w lepszych warunkach. „Ten Madagaskar to był niesamowity pomysł. Szkoda, że to się nie udało. Dzisiaj my, Żydzi, mielibyśmy większy, żyzny i z pewnością dużo bezpieczniejszy kraj. I gdyby się to było udało, faszyści by Żydów nie zamordowali, nie ginęliby w pogromach.” – stwierdza dla dziennika.pl Seweryn Aszkenazy.

P
Pelagia

Masz szczęście, że żyjesz w Polsce, gdzie za takie teksty nie ścinają łbów.

B
Biały Pan

Odpowiedz wieśniaku.

A
Abc

Srać mi się chce

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3