Boże Ciało przypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. W tym roku obchodzimy je 31 maja. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Polsce to dzień ustawowo wolny od pracy - jedno z kilkunastu świąt w roku, kiedy są zamknięte sklepy, w których pracownicy zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę (za złamanie tych przepisów grozi grzywna od 1 tys. do 30 tys. zł).
Boże Ciało 2018. Czy trzeba iść do kościoła?
Jest to święto ruchome. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. Zawsze także obchodzone jest w czwartek, podobnie jak Ostatnia Wieczerza. W tym dniu na ulice polskich miast wychodzą procesje, a wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach. To przy nich czyta się fragmenty Ewangelii. Liczba ta związana jest z czterema ewangelistami: św. Markiem, Janem, Łukaszem i Mateuszem.
Boże Ciało 2017 w Bydgoszczy [zdjęcia z wielu procesji]
Boże Ciało to święto niezwykle radosne. Obchodzono je już w XIII wieku we Francji, a do Polski wprowadził ją krakowski biskup Nankier w XIV wieku. Jego istotą jest uwielbienie dla Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem, a następnie oddał mu się w postaci chleba i wina. Chleb ma być symboliką codziennego życia, a wino radości i świętowania.
Procesja Bożego Ciała nie mogłaby się odbyć bez sypania kwiatów. To najczęściej przywilej dzieci, głównie dziewczynek. Przeważnie na czele procesji idą dzieci pierwszokomunijne.
Boże Ciało 2017 w Grudziądzu