https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało 2022 - co to za święto? Procesje z Najświętszym Sakramentem przejdą ulicami miast

Magdalena Walczak-Grudzka
Opracowanie:
Boże Ciało 2022 obchodzimy 16 czerwca. Tego dnia ulicami miast przechodzą procesje z Najświętszym Sakramentem. Co to za święto? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Sprawdźcie.

Kiedy wypada Boże Ciało 2022?

Boże Ciało to coroczne święto ruchome, które wypada w maju lub czerwcu. Jego data zależy od tego, kiedy była Wielkanoc. Boże Ciało wypada bowiem zawsze w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. Zawsze także obchodzone jest w czwartek, podobnie jak Ostatnia Wieczerza.

W 2022 roku Boże Ciało jest 16 czerwca. Przypomnijmy, że uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest świętem nakazanym.

Boże Ciało 2022

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to święto kościelne. Obchodzi się je od 1264 roku, a w Polsce - od 1320 roku. Dopiero od XVI w. uroczystości mają charakter bardzo uroczysty.

Tego dnia ulicami polskich miast przechodzą procesje z Najświętszym Sakramentem. Wierni, którzy idą w procesji, zatrzymują się przy czterech specjalnie przygotowanych ołtarzach, przy których czyta się fragmenty czterech Ewangelii. Liczba ta związana jest z czterema ewangelistami: św. Markiem, Janem, Łukaszem i Mateuszem. Dziewczynki przyjęte danego roku do Pierwszej Komunii Świętej sypią podczas procesji nich kwiatki.

Boże Ciało to święto niezwykle radosne. Jego istotą jest uwielbienie dla Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem, a następnie oddał mu się w postaci chleba i wina. Chleb ma być symboliką codziennego życia, a wino radości i świętowania. Boże Ciało to dzień wolny od pracy.

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?

Czy w związku z tym, że Boże Ciało to święto kościelne, to katolicy muszą iść do kościoła? Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest świętem nakazanym. Zgodnie z przykazaniami kościelnymi, należy w ten dzień wziąć udział w mszy świętej.

W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego - czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami kościelnymi, obowiązek uczestniczenia we Mszy Św. obowiązuje tylko we wskazane dni, które znalazły się na tzw. liście świąt nakazanych. Znajdują się na niej następujące dni:

  • wszystkie niedziele
  • 1 stycznia (Nowy Rok) - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli)
  • Boże Ciało - obchodzone w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej
  • 15 sierpnia - Matki Boskiej Zielnej
  • 1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia - Boże Narodzenie

Boże Ciało: czy trzeba iść do kościoła i na procesję? Czy wystarczy sama procesja Bożego Ciała?

Nie ma obowiązku, aby w Boże Ciało wziąć udział w procesjach, choć taki zwyczaj jest w Polsce zakorzeniony już od kilku wieków, a odbywają się one na ulicach każdej parafii. Najważniejsze jest uczestnictwo we Mszy Świętej. Ważne jest jednak to, że udział w procesji nie zastępuje udziału we mszy. Nie można więc iść na procesję, ale opuścić mszę. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, jeśli z jakiegoś ważnego powodu nie będziemy mogli iść do kościoła w Boże Ciało, nie zgrzeszymy, jeżeli udamy się na mszę wieczorną dzień wcześniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska