https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Stanisław Kostka Streich, pochodzący z Bydgoszczy, został beatyfikowany. To męczennik i świadek wiary

Dariusz Nawrocki
Opracowanie:
Beatyfikacja ks. Stanisława Streicha w katedrze w Poznaniu
Beatyfikacja ks. Stanisława Streicha w katedrze w Poznaniu Waldemar Wylegalski
Pochodzący z Bydgoszczy ksiądz Stanisław Kostka Streich to polski duchowny katolicki, który zginął śmiercią męczeńską z rąk komunistycznego zamachowca podczas sprawowania mszy świętej z udziałem dzieci. Jego niezłomna wiara i oddanie Kościołowi sprawiły, że został wyniesiony na ołtarze jako błogosławiony Kościoła katolickiego.

Spis treści

Papież Leon XIV o polskim duchownym

Papież Leon XIV w trakcie modlitwy na Placu Świętego Piotra w Rzymie wspomniał o pochodzącym z Bydgoszczy duchownym, który został właśnie beatyfikowany.

- W Poznaniu (w Polsce) został beatyfikowany Stanisław Kostka Streich, kapłan diecezjalny, zamordowany z nienawiści do wiary w 1938 roku, ponieważ jego działalność na rzecz ubogich i robotników irytowała zwolenników ideologii komunistycznej. Niech jego przykład będzie zachętą zwłaszcza dla kapłanów, aby ofiarnie poświęcali się Ewangelii i braciom - powiedział papież Leon XIV.

Kim jest ksiądz Stanisław Kostka Streich?

Stanisław Streich urodził się 27 sierpnia 1902 roku w Bydgoszczy. Ukończył seminarium w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1925 roku.

Po święceniach młody kapłan kontynuował naukę, podejmując studia z filozofii klasycznej na Uniwersytecie Poznańskim. Jednocześnie pełnił funkcję kapelana u sióstr urszulanek oraz nauczał religii w szkole handlowej. W 1927 roku rozpoczął posługę jako wikariusz w parafii św. Floriana w Poznaniu, a w kolejnych latach był związany z parafiami w Koźminie, Bożym Ciele oraz św. Marcina.

W 1933 roku ks. Streich objął probostwo w parafii św. Barbary w Żabikowie. Już od początku swojej pracy duszpasterskiej podejmował starania o budowę nowego kościoła we wsi Luboń. Dzięki jego zaangażowaniu, w 1935 roku powstała nowa parafia pod wezwaniem św. Jana Bosko, której został pierwszym proboszczem.

Męczeńska śmierć w czasie Eucharystii

Zginął 27 lutego 1938 roku. Tragiczne wydarzenia rozegrały się w nowo powstałym kościele św. Jana Bosko. Sprawcą zbrodni był 47-letni Wawrzyniec Nowak, który wtargnął do świątyni w czasie mszy świętej. Po oddaniu śmiertelnych strzałów, wykrzykiwał komunistyczne hasła: "Niech żyje komunizm!" oraz "Wynoście się z kościoła, to za waszą wolność!".

- Po odejściu od ołtarza skierował się ku ambonie, aby przeczytać Ewangelię oraz wygłosić kazanie. W tym momencie zza pleców dzieci wyskoczył mężczyzna i dwukrotnie strzelił do księdza: trafił go w twarz, a druga kula utkwiła w niesionym przez niego ewangeliarzu. Ksiądz Stanisław padł, a morderca zbliżył się i oddał jeszcze dwa strzały w plecy - informowała Archidiecezja Poznańska.

Proces beatyfikacyjny i kult błogosławionego Stanisława Streicha

Po śmierci ks. Streicha, jego grób stał się miejscem modlitwy i pamięci. 28 października 2017 roku rozpoczął się oficjalny proces beatyfikacyjny, a duchownemu nadano tytuł Sługi Bożego. W kwietniu 2019 roku zakończył się etap diecezjalny postępowania, a dalsze procedury zostały przekazane do Kongregacji ds. Świętych w Watykanie.

Zwieńczeniem procesu beatyfikacyjnego było zatwierdzenie przez papieża Franciszka dekretu o męczeństwie ks. Stanisława Streicha w maju 2024 roku. Uroczysta beatyfikacja odbyła się 24 maja 2025 roku w Poznaniu, podczas mszy świętej odprawionej na placu archikatedry św. Piotra i Pawła. Akt beatyfikacji w imieniu Ojca Świętego ogłosił kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 15

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Ostatnie wyniki losowania Lotto i Lotto Plus

Ostatnie wyniki losowania Lotto i Lotto Plus

Eurojackpot - wygrana w Polsce. Jakie wygrane padły?

Eurojackpot - wygrana w Polsce. Jakie wygrane padły?

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska