Mszy Świętej o godz. 9 w toruńskiej katedrze przewodniczył ks. biskup Wiesław Śmigiel. Po niej wyruszyła procesja, która przeszła ulicami Kopernika i Piekary do kościoła Maryi Panny, w którym została ustanowiona pierwsza stacja. Później Rynkiem Staromiejskim, Szeroką i Królowej Jadwigi pochód udał się do kościoła św. Jakuba.
To Cię może też zainteresować
- Koniec procesji miał miejsce w Kościele Garnizonowym. W Mszy św. o godz. 9 i procesji uczestniczył dzieci pierwszokomunijne. Na trasie pochodu nie brakowało przystrojonych okien i flag - zgodnie z planem toruńskiej katedry.
Boże Ciało obchodzone od XIV wieku
Czy jest święto Bożego Ciała? Wierni Kościoła katolickiego oddają wtedy cześć Najświętszemu Sakramentowi. Ta uroczystość liturgiczna ma charakter radosny i dziękczynny.
To święto ruchome, zależne od tego, kiedy wypada Wielkanoc. Najpierw obchodzono je w Niemczech, ale już w 1317 roku zostało rozszerzone na cały Kościół.
To Cię może też zainteresować
Co ciekawe, od XIII wieku Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (zwaną potocznie Bożym Ciałem), aby Chrystusowi podziękować za ustanowienie Najświętszego Sakramentu. Właściwie od swojego początku charakterystyczne dla Bożego Ciała są procesje. W Polsce pierwsza przeszła ulicami Krakowa w 1320 roku.
Nieodłącznym elementem obchodów święta są cztery ołtarze, oraz kwiaty, które na trasie pochodu sypią dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii w danym roku.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
