Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bransoletki życia i „czerwone przyciski” dla seniorów. Pierwsze już rozdane, będą kolejne. Sprawdźcie dla kogo

Katarzyna Pomianowska
Katarzyna Pomianowska
Z systemu teleopieki korzysta już 22 mieszkańców Nowego Miasta, którzy wypełnili ankietę
Z systemu teleopieki korzysta już 22 mieszkańców Nowego Miasta, którzy wypełnili ankietę Fot. umnowemiasto.pl
Kolejny mieszkaniec Nowego Miasta będzie korzystał z bezpłatnego systemu Teleopieki Domowej. Niebawem ruszy nabór chętnych w woj. kujawsko-pomorskim.

Umowa na użyczenie sprzętu dla kolejnego mieszkańca Nowego Miasta już została podpisana. Obecnie z systemu korzystają tam już 22 osoby.

Program dedykowany jest osobom starszym, które mieszkają samotnie lub nie mogą liczyć na stałą pomoc aktywnych zawodowo członków swoich rodzin. Został wprowadzony na terenie Nowego Miasta Lubawskiego w drugiej połowie lutego br. Ma być realizowany na terenie gminy miejskiej przeze co najmniej dwa lata - przy wsparciu samorządu woj. warmińsko-mazurskiego (50 proc.).

Seniorzy bezpłatnie otrzymali specjalne telefony stacjonarne, bądź komórkowe oraz urządzenia alarmowe tzw. „czerwone przyciski”.

Polskie Centrum Opieki jest odpowiedzialne za telefoniczne nadzorowanie przebiegu akcji od chwili otrzymania sygnału do czasu udzielenia pomocy. Operator centrum nawiąże kontakt z seniorem wzywającym pomocy, oceni sytuację, powiadomi osoby wskazane do kontaktu, a w razie konieczności wezwie pod adres seniora karetkę pogotowia ratunkowego, policję lub straż pożarną. Będzie także utrzymywał kontakt telefoniczny z osobą wzywającą pomocy, aż do przybycia wezwanych osób lub służb.

Udział w programie jest bezpłatny, a warunkiem przystąpienia do niego było wypełnienie ankiety informacyjnej, posiadanie sprawnego telefonu stacjonarnego lub komórkowego, którego numer nie jest zastrzeżony. - Teleopieka Domowa jest kolejną inicjatywą - po Karcie Seniora i Kopercie Życia - kierowaną do mieszkańców naszego miasta, celem podnoszenia ich bezpieczeństwa i komfortu życia - zapewnia Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego. Każdy senior korzystający z Teleopieki Domowej, jego opiekun lub członek rodziny zostali przeszkoleni z obsługi systemu i w każdej chwili mogą zwrócić się do pracowników Urzędu Miejskiego w Nowym Mieście Lubawskim o dodatkowe informacje.

W woj. kujawsko-pomorskim realizowany jest podobny program - bransoletki życia. Objętym jest nim 55 starszych osób w regionie. We wrześniu i październiku ruszy kolejny nabór uczestników. Do rozdysponowania będzie 100 mobilnych urządzeń, na których oparty jest system przywoływania pomocy. Szczegóły wkrótce.
Jak zabezpieczyć się przed udarem słonecznym, jak reagować na udar cieplny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska