- Celem konferencji było pogłębienie wiedzy na temat złożonego procesu kształtowania się tożsamości płciowej i seksualnej wśród młodych ludzi oraz zwrócenie uwagi na trudności, jakie mogą napotykać na drodze do samopoznania i samoakceptacji - wyjaśnia Marta Mazurska, Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu. - Szczególny akcent położono na wpływ presji społecznej, stygmatyzacji i braku akceptacji na zdrowie psychiczne młodzieży, a także na ryzyko sięgania po substancje psychoaktywne jako formę ucieczki od trudnych emocji.
Wśród prelegentów znaleźli się uznani specjaliści:
dr Magdalena Malczewska, lekarz psychiatra i psychoterapeuta, koordynator oddziału psychiatrycznego w Toruniu, promująca holistyczne podejście do zdrowienia,
Joanna Maciejewska, pedagog, psycholog i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny,
Monika Grabowska, psycholog, seksuolog, biegły sądowy i specjalistka terapii uzależnień,
Wojciech Zaremba, certyfikowany terapeuta uzależnień, działający na co dzień w grudziądzkiej poradni uzależnień.
Eksperci dzielili się wiedzą oraz doświadczeniem w zakresie pracy z młodzieżą zmagającą się z kryzysami tożsamościowymi, pokazując mechanizmy powstawania trudności oraz prezentując dobre praktyki w zakresie profilaktyki i wsparcia.
Polecamy
Konferencja zakończyła się apelem o kontynuację dialogu i działań wspierających młodych ludzi w drodze do poznania i akceptacji samych siebie. - To kolejny krok w stronę budowania miasta otwartego, świadomego i wspierającego młode pokolenie - podkreśla Marta Mazurska.
Podczas spotkania w Marinie, oficjalnie zainaugurowano Grudziądzkie Dni Trzeźwości.
