Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Branża turystyczna może prosić o przesunięcie terminów płatności

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
"Wody Polskie" wprowadzają pomoc podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą i najbardziej dotkniętym sytuacją epidemiczną, które odczuwają spadek obrotów lub zawieszają działalności.

Szczególnie dotkliwe jest to dla branży turystycznej. Firmy mogą zgłaszać wnioski do odpowiednich regionalnych zarządów "Wód Polskich" o przesunięcie terminu płatności o 90 dni za dzierżawy gruntów pokrytych wodami. Po tym terminie będzie możliwość rozłożenia ich na raty lub umorzenie.

Za kluczowe obszary, w zakresie związanym z gospodarowaniem mieniem Skarbu Państwa należy uznać te, które związane są z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podmioty najbardziej narażone na sytuację epidemiologiczną.

W szczególności dotyczy to branż, które prowadzą: szeroko rozumiane usługi turystyczne – czyli hotele, pensjonaty, żegluga turystyczna; usługi gastronomiczne; usługi związane z transportem wodnym.

Zastosowane rozwiązania dotyczą przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą wskazaną w rozporządzeniu Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Tarcza Antykryzysowa: 7.04.2020 r. Kto może liczyć na zwolnienie ze składek ZUS, jakie warunki, jak to załatwić - radzi adwokat

Zarządzenie prezesa PGW "Wody Polskie" zakłada możliwość przesunięcia do 90 dni terminu płatności opłat za korzystanie z gruntów pokrytych wodami udostępnianych na podstawie art. 261 ustawy Prawo wodne oraz innych nieruchomości udostępnionych na podstawie art. 264 ustawy Prawo Wodne, na podstawie wniosku zainteresowanego podmiotu będącego stroną umowy.

Jak informują nas "Wody Polskie, wprowadzone rozwiązanie ma charakter pomocowy w sytuacji braku rozwiązań ustawowych. Ma na celu przesunięcie wymagalności należności do czasu, kiedy zainteresowane podmioty będą mogły występować o zastosowanie rozwiązań wskazanych w Zarządzeniu nr 44/2019, zgodnych z przepisami ustawy o finansach publicznych.

Postanowienia tego zarządzenia nie naruszają postanowień innych obowiązujących aktów wewnętrznych Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie", a w szczególności zarządzenia prezesa "Wód Polskich" 44/2019 z 2 września 2019 r. w sprawie ulg w spłacie należności w Państwowym Gospodarstwie Wodnym "Wody Polskie". Wobec tego podmioty oprócz regulacji wskazanej w tym nowym zarządzeniu będą mogły ubiegać się również później o umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty należności, czyli ulgi w spłacie należności.

Tarcza Antykryzysowa ułatwia korzystanie z funduszu socjalnego w firmach: 20.04.2020 r. Ile dodatkowo może zyskać z ZFŚS pracownik?

Całkowite zawieszenie lub zmniejszenie kosztów związanych z opłatami za dzierżawę, najem i użytkowanie w okresie kiedy podmiot nie prowadzi działalności gospodarczej ze względu na ograniczenia wynikające z rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r., w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zainteresowany podmiot może złożyć do właściwego miejscowo dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie" Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej wniosek wraz z uzasadnieniem, który zawiera:
a) numer i datę umowy użytkowania, dzierżawy lub najmu nieruchomości;
b) rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, wymienionej w przepisach Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r., w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 566 z późniejszymi zmianami),
c) wykaz nieruchomości niezbędnych dla prowadzonej działalności gospodarczej,
d) oświadczenie woli o nieprowadzeniu działalności gospodarczej i niepobieraniu opłat w związku z korzystaniem tej nieruchomości,
e) proponowany termin przesunięcia płatności, nie więcej niż 90 dni od terminu pierwotnego.

Zawierany jest następnie aneks do obowiązującej umowy przesuwający termin płatności. Po tym terminie pomioty gospodarcze mogą rozważać złożenie wniosku o umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty należności.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska