Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 maja OPEC Grudziądz kolejny raz podniesie ceny ciepła. Podwyżka najbardziej dotknie przedsiębiorców

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Nowy miesiąc przyniesie wyższe ceny ciepła w Grudziądzu. Od 1 maja 2023 więcej płacić będą wszyscy korzystający z ciepła systemowego, ale najbardziej podwyżkę odczują osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Kolejna podwyżka cen ciepła w Grudziądzu, od 1 maja 2023

W piątek (14 kwietnia) Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał decyzję zmieniającą cennik OPEC-u Grudziądz.

Ceny wzrosną od 1 maja 2023.

Ceny ciepła dla odbiorców podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej w Grudziądzu wzrosną średnio o 2,6 proc., czyli o 3,77 zł/GJ netto (ok. 4,64 zł/GJ brutto).

W pełni podwyżkę tę odczują firmy, bo nie są one objęte dodatkową ochroną ustawową. Mniej zmiana stawek dotknie osoby prywatne, bo znajdują się w gronie "podmiotów wrażliwych".

Wśród "podmiotów wrażliwych" są m.in.

  • gospodarstwa domowe,
  • spółdzielnie i inne administracje mieszkaniowe,
  • placówki edukacji,
  • szpitale....

W przypadku "podmiotów wrażliwych", średni wzrost ceny zakupu ciepła od 1 maja 2023 to 0,44 zł/GJ netto (0,54 zł/GJ brutto), czyli będzie to podwyżka o 0,31 proc.

W Grudziądzu jako "wrażliwi odbiorcy" ciepła traktowanych jest około 700 budynków.

To oznacza, że od 1 maja 2023, o 54 grosze więcej niż dotychczas za gigadżul energii cieplnej płacić będą np. mieszkańcy bloków Spółdzielni Mieszkaniowej czy kamienic Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami.

Według szacunków dla przeciętnego mieszkania podwyżka nie powinna przekroczyć 2-3 złotych miesięcznie. Byłoby to niewiele, gdyby nie to, że będzie to kolejna już podwyżka cen OPEC Grudziądz w ostatnich miesiącach. W okresie od września 2022 do 1 stycznia 2023 , ceny ciepła brutto w Grudziądzu wzrosły o blisko 53 proc. Ten wzrost jest jednak spowodowany nie tylko wyższymi stawkami OPEC Grudziądz, ale także końcem obowiązywania tarczy antyinflacyjnej (1 stycznia 2023) i powrotem stawki podatku VAT na ciepło z 5 do 23 proc.

Z czego wynikają te zmiany w taryfach? Jak uzasadnia OPEC Grudziądz:

  • są wynikiem ogłoszonych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w dniu 30 marca 2023 roku średnich cen sprzedaży ciepła za rok 2022,
  • nowych wskaźników referencyjnych dla poszczególnych rodzajów paliw,
  • wzrostem kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2.

- Zaistniała przesłanka do zmiany taryfy dla ciepła Przedsiębiorstwa - czytamy w decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. I dalej: - Za uwzględnieniem wniosku Przedsiębiorstwa przemawia zarówno słuszny interes strony jak i interes społeczny.

Rosną koszty wytwarzania ciepła przez OPEC Grudziądz

Średni koszt wytworzenia ciepła przez OPEC Grudziądz wynoszący 105,66 zł netto za gigadżul wzrośnie do kwoty 108,99 zł netto za gigadżul.

Dla "podmiotów uprawnionych" stawka ta - na mocy tarczy ochronnej - pozostaje na maksymalnym ustawowo poziomie 103,82 zł. Różnica zostanie pokryta w formie rządowej dopłaty dla OPEC-u.

Jak podkreśla OPEC Grudziądz, po podwyżce: średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą powiększona o średnie stawki za usługi przesyłowe będzie niższa od dopuszczalnej maksymalnej ceny dostawy ciepła o 9,25 zł/GJ, czyli 6,1 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska