OPRAC.:
Jacek Kmiecik
Vinicius Junior zainspirował Brazylijską Konfederację Piłkarską (CBF) do rozegrania meczu przeciwko rasizmowi EPA/PAP
Brazylia wygrała z Gwineą 4:1 (2:1) w towarzyskim meczu piłkarskim, który rozegrano na stadionie Espanyolu Barcelona – Cornella-El Prat. „Canarinhos” po raz pierwszy w historii wystąpili w... czarnych koszulkach - w proteście przeciwko rasizmowi.

W czerni pierwszy raz od 109 lat

Licząca 109 lat historii reprezentacja Brazylii postanowiła wystąpić na czarno w Hiszpanii, gdzie w ostatnim czasie wielokrotnie znieważany na tle rasowym był brazylijski lewoskrzydłowy Realu Madryt, Vinicius Junior.

„Canatinhos” wyjątkowo na czarno – od lewej Richarlison, Vinicius Junior i Rodrygo EPA/PAP

W nietypowych dla siebie strojach Brazylijczycy wystąpili w pierwszej połowie, po przerwie wrócili do swych tradycyjnych, żółtych koszulek, od których przyjęli zwyczjową nazwę „Canarinhos”. Chwilę przed pierwszym gwizdkiem sędziego piłkarze obu reprezentacji usiedli lub uklękli na murawie.

Piłkarze reprezentacji Gwinei i Brazylii siedli i klęknęli na murawie Cornella-El Prat w Barcelonie przed meczem towarzyskim EPA/PAP

Mecz z Gwineą ma być przełomem w historii piłki

– Futbol, zjednoczona społeczność, nie może dalej tolerować rasizmu. Wybraliśmy Hiszpanię na miejsce rozegrania naszego meczu towarzyskiego ze względów symbolicznych. Jestem przekonany, że to spotkanie z Gwineą będzie przełomem w historii światowej piłki

– ocenił prezes Brazylijskiej Konfederacji Piłkarskiej (CBF), Ednaldo Rodrigues.

„Z rasizmem nie gram” – pod takim hasłem wystąpiły reprezentacje Brazylii i Gwinei w meczu przeciwko rasizmowi na stadionie Espanyolu EPA/PAP
Rodrygo strzelił drugiego gola dla Brazylii w meczu z Gwineą (4:1). Z gratulacjami spieszą Vinicius Jr i Richarlison EPA/PAP

Vinicius Junior wyszedł w koszulce z numerem 10 – numer ten nosił ostatnio w reprezentacji Brazylii Neymar Jr, ale użyczył „dychy” młodszemu koledze z drużyny narodowej, bowiem wciąż jest kontuzjowany.

Vinicius Junior z numerem 10 na koszulce, należącym ostatnio w reprezentacji Brazylii do Neymara Jr EPA/PAP

Brazylijczycy wygrali 4:1, a „Vini” zdobył jedną z bramek: wykorzystał rzut karny w 88. minucie.

Po przerwie Brazylijczycy wrócili już do swoich tradycyjnych barw. Vinicius Junior zdobył bramkę na 4:1 z rzutu karnego EPA/PAP

Incydent strażnika z bananem

Ale nie wszystkie wydarzenia mieściły na boisku.

Po meczu Vinicius Junior robił sobie chętnie selfie z kibicami na stadionie Espanyolu EPA/PAP

Portal „Revelo” powiadomił, że tuż przed meczem na stadion Espanyolu podjechało czterech ochroniarzy Viniciusa. Wyglądało na to, że w ramach nowej inicjatywy FIFA, mającej na celu wykorzenienie rasizmu, lewoskrzydłowy stanął na czele specjalnej komisji do walki z dyskryminacją rasową.

Podczas przeszukania obiektu trzej biali pomocnicy „Viniego” nie mieli problemów, ale gdy przyszła kolej na czarnego, strażnik wyjął z kieszeni banana i wycelował go w niego ze słowami: „Ręce do góry, to jest moja broń”.

Asystenci zawodnika chcieli złożyć skargę, ale zobaczyli, że cała ochrona jest nastawiona przeciwko nim. Wezwali więc policję i poprosili strażników o nagranie wideo z kamer bezpieczeństwa.

Brazylia - Gwinea 4:1 (2:1)

Bramki: dla Brazylii - Joelinton 27, Rodrygo 30, Eder Militao 47, Vinicius Junior 88 z karnego; dla Gwinei - Serhou Guirassy 36.