https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brodnica/ Nowe Miasto Lubawskie. Skrzydlata energia odnawialna

Tekst i fot. Marek Ewertowski
Coraz więcej takich skrzydeł, jak te w Podgórzu (gm. Brodnica), obraca się w powiecie brodnickim i nowomiejskim
Coraz więcej takich skrzydeł, jak te w Podgórzu (gm. Brodnica), obraca się w powiecie brodnickim i nowomiejskim
W regionie przybywa elektrowni wiatrowych. W 2010 roku pojawiły się dwa nowe wiatraki w powiecie brodnickim i jeden w nowomiejskim.

W grudniu zakończono realizacje dwóch inwestycji wiatrowych. Nowa elektrownia wiatrowa powstała w Zembrzu w gminie Brzozie i w Igliczyźnie (gmina Bartniczka). Powstały one z prywatnej inicjatywy i dzięki wsparciu ze środków unijnych.

Firma Mariola Weiss Kwella i Teresa Weiss s.c. przygotowała projekt "Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstwa - Mała elektrownia wodna Mędrzyce Plus poprzez zakup i uruchomienie dwóch synchronicznych turbin wiatrowych" i uzyskała dofinansowanie. Duże - 3 megawatowe, nowoczesne elektrownie wiatrowe kosztowały ponad 9 milionów złotych. Ponad 3 miliony to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, ponad 558 tysięcy to wkład skarbu państwa, a reszta, czyli 5 362 560 złotych, stanowi wkład własny prywatnych inwestorów.

W powiecie brodnickim funkcjonuje już 19 elektrowni wiatrowych. Obracające się pojedyncze wielkie skrzydła można zobaczyć w Gorzechówku, Kamieniu, Szczuce. Cztery elektrownie wiatrowe stoją w Cielętach, a po dwie w Gorczenicy i Igliczyźnie, po trzy w Kretkach i w Podgórzu. Teraz energię elektryczną produkować będą jeszcze dwie nowe elektrownie w Zembrzu i Igliczyźnie.

W powiecie nowomiejskim z kolei pobudowano wiatrak w Pacułtowie w gminie Nowe Miasto Lubawskie. Pierwsza elektrownia wiatrowa w powiecie nowomiejskim jest inwestycją przedsiębiorcy Stanisława Pawlickiego, właściciela firmy "Paspol". Po trzech latach pomyśl został zrealizowany. W Pacułtowie powstał pojedynczy generator.

Zanim na polu wyrosły obracające się skrzydła siłowni wiatrowej, inwestor musiał uzyskać niezbędne pozwolenia. Tak się dzieje w każdym przypadku budowy elektrowni wiatrowej. Sporo czasu przy takiej inwestycji pochłania uzyskanie opinii o wpływie budowy na środowisko oraz swobodnej migracji ptaków

Elektrownia wiatrowa w Pacułtowie pochodzi z 1998 roku. Jej producentem jest duńska firma Bonus A/S. Moc nominalna siłowni to 600 kW.

Elektrownie wiatrowe maja prócz zwolenników, także zajadłych przeciwników, ale to temat rzeka. W miarę wykorzystywania wiatru do produkcji energii elektrycznej, będziemy częściej przytaczać argumenty za i przeciw wiatrakom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska