Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brodnica. Sztuka cyrkowa w szkole - początek dała "Heca"

(bd)
Fot. sxc
Stereotyp szkoły, w której uczniowie siedzą sztywno w swoich ławkach, powoli odchodzi w zapomnienie. Coraz częściej pedagodzy stawiają na naukę poprzez zabawę i wprowadzają w swoje programy nauczania elementy sztuki cyrkowej.

Początek dała "Heca", grupa cyrkowa z Lipinek (kiedyś woj. toruńskie). Z cyrkowym programem dla szkół już wiele lat temu wyszła Ewa Dembek, animatorka kultury i sztuki cyrkowej, założycielka "Hecy". Od czasu gdy została dyrektorem Brodnickiego Domu Kultury cyrk również zagościł w Brodnicy, a nowa grupa przyjęła nazwę "Bedekuś". Oprócz niej w woj. kujawsko-pomorskim działa ok. 20 grup cyrku dziecięcego. Funkcjonują one m.in. w Radzikach Dużych (gmina Wąpielsk).

W Polsce ta dziedzina sztuki nadal pozostaje egzotyczna, ponieważ jedyną formą edukacji z tego zakresu jest kurs pedagogiki cyrku organizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Czy warto wprowadzać takie zmiany w polskim nauczaniu?

Z pomocą toruńskim pedagogom wyszedł Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, który organizuje cykl warsztatów pedagogicznych poświęcony sztuce cyrkowej. Kolejne tury szkoleń odbędą się: 9-10 maja, 6-7 czerwca, 3-4 października, 28-29 listopada.

Zajęcia odbywać się będą w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury (Szpitalna 8, 87-100 Toruń) oraz Szkole Podstawowej Nr 1 w Toruniu przy ulicy Wielkie Garbary 9.
Oferta jest skierowana do wszystkich, którzy szukają ciekawych form pracy z dziećmi i młodzieżą. W programie kursu znalazły się następujące zagadnienia: wprowadzenie w pedagogikę cyrku, zabawy integracyjne i cyrkowe, metodyka pracy z grupą, plastyka ruchu, klaunada i elementy pantomimy, żonglowanie piłkami, chustkami, maczugami, kółkami, elementy akrobatyki, iluzja, ekwilibrystyka, szczudła, diabolo, reżyseria widowiska cyrkowego.

Dzięki zajęciom prowadzonym przez psychologów, animatorów kultury, instruktorów teatralnych i iluzjonistów będzie można nie tylko zdobyć wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie sztuki cyrku dziecięcego, ale także poznać metodykę pracy cyrkowej oraz możliwość wykorzystania jej w pracy pedagogicznej.

- Zabawy cyrkowe rozwijają sprawność ogólną, koordynację ruchową i wyobraźnię. Uświadamiają młodzieży ich umiejętności i możliwości: pracy w zespole, autoprezentacji, wzrost samooceny, zwiększenie poczucia pewności siebie i wiary we własne siły- przekonuje Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. - Żonglowanie uaktywnia i synchronizuje obie półkule mózgowe, przez co wpływa na poprawę wyników w nauce. Cyrk wzmacnia również poczucie przynależności do grupy i więzy grupowe. Wspólne pokazy umiejętności i zdolność opanowania emocji na scenie pozwalają sprawdzić własną wytrzymałość, dając ogromną satysfakcję i umiejętność publicznego występowania. Jest to pomocne zarówno dla młodych ludzi jak i osób czynnych zawodowo.

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu jest instytucją samorządową podległą Sejmikowi Województwa Kujawsko Pomorskiego. Głównym zadaniem WOAK jest promowanie działań oraz wspomaganie poprzez pomoc instruktorską i techniczną placówek kultury w gminach województwa kujawsko-pomorskiego. Działalność tych placówek powinna opierać się na uczestnictwie jak największej liczby mieszkańców regionu we wszystkich formach działań kulturalnych (muzyka, plastyka, teatr, taniec, film, fotografia).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska