Początek dała "Heca", grupa cyrkowa z Lipinek (kiedyś woj. toruńskie). Z cyrkowym programem dla szkół już wiele lat temu wyszła Ewa Dembek, animatorka kultury i sztuki cyrkowej, założycielka "Hecy". Od czasu gdy została dyrektorem Brodnickiego Domu Kultury cyrk również zagościł w Brodnicy, a nowa grupa przyjęła nazwę "Bedekuś". Oprócz niej w woj. kujawsko-pomorskim działa ok. 20 grup cyrku dziecięcego. Funkcjonują one m.in. w Radzikach Dużych (gmina Wąpielsk).
W Polsce ta dziedzina sztuki nadal pozostaje egzotyczna, ponieważ jedyną formą edukacji z tego zakresu jest kurs pedagogiki cyrku organizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Czy warto wprowadzać takie zmiany w polskim nauczaniu?
Z pomocą toruńskim pedagogom wyszedł Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, który organizuje cykl warsztatów pedagogicznych poświęcony sztuce cyrkowej. Kolejne tury szkoleń odbędą się: 9-10 maja, 6-7 czerwca, 3-4 października, 28-29 listopada.
Zajęcia odbywać się będą w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury (Szpitalna 8, 87-100 Toruń) oraz Szkole Podstawowej Nr 1 w Toruniu przy ulicy Wielkie Garbary 9.
Oferta jest skierowana do wszystkich, którzy szukają ciekawych form pracy z dziećmi i młodzieżą. W programie kursu znalazły się następujące zagadnienia: wprowadzenie w pedagogikę cyrku, zabawy integracyjne i cyrkowe, metodyka pracy z grupą, plastyka ruchu, klaunada i elementy pantomimy, żonglowanie piłkami, chustkami, maczugami, kółkami, elementy akrobatyki, iluzja, ekwilibrystyka, szczudła, diabolo, reżyseria widowiska cyrkowego.
Dzięki zajęciom prowadzonym przez psychologów, animatorów kultury, instruktorów teatralnych i iluzjonistów będzie można nie tylko zdobyć wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie sztuki cyrku dziecięcego, ale także poznać metodykę pracy cyrkowej oraz możliwość wykorzystania jej w pracy pedagogicznej.
- Zabawy cyrkowe rozwijają sprawność ogólną, koordynację ruchową i wyobraźnię. Uświadamiają młodzieży ich umiejętności i możliwości: pracy w zespole, autoprezentacji, wzrost samooceny, zwiększenie poczucia pewności siebie i wiary we własne siły- przekonuje Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. - Żonglowanie uaktywnia i synchronizuje obie półkule mózgowe, przez co wpływa na poprawę wyników w nauce. Cyrk wzmacnia również poczucie przynależności do grupy i więzy grupowe. Wspólne pokazy umiejętności i zdolność opanowania emocji na scenie pozwalają sprawdzić własną wytrzymałość, dając ogromną satysfakcję i umiejętność publicznego występowania. Jest to pomocne zarówno dla młodych ludzi jak i osób czynnych zawodowo.
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu jest instytucją samorządową podległą Sejmikowi Województwa Kujawsko Pomorskiego. Głównym zadaniem WOAK jest promowanie działań oraz wspomaganie poprzez pomoc instruktorską i techniczną placówek kultury w gminach województwa kujawsko-pomorskiego. Działalność tych placówek powinna opierać się na uczestnictwie jak największej liczby mieszkańców regionu we wszystkich formach działań kulturalnych (muzyka, plastyka, teatr, taniec, film, fotografia).