Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brodnicka Uczta Teatralna już w najbliższy weekend. Co się będzie działo? Jak to wszystko się zaczęło? Sprawdźcie

Katarzyna Pomianowska
Katarzyna Pomianowska
Facebook BDK
Już po raz. 13. zorganizowana zostanie Brodnicka Uczta Teatralna. Ogólnopolski festiwal rozpocznie się w piątek, 7 czerwca i zakończy - w niedzielę, 9 czerwca. Na spektakle zaglądajcie do Brodnickiego Domu Kultury.

- Pomysłodawcą imprezy jest Ewa Dembek. Wymyśliła ją - łącznie z nazwą, gdy została dyrektorem Brodnickiego Domu Kultury. Ja jej pomagałam - jako instruktor teatralny - mówi Aneta Giemza-Bartnicka.

Wcześniej głównym organizatorem był BDK, a obecnie - Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Sztuki Bractwo na czele którego stoi Aneta Giemza-Bartnicka, współorganizatorem - BDK. - Skąd u mnie zamiłowanie do teatru To się zaczęło w liceum. Z Romkiem Pokojskim (Teatr Wiczy - red.) zaczynaliśmy tworzyć i to gdzieś we mnie było. Później rozpoczęłam kształcić się w tym kierunku (Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu, Akademia teatralna we Wrocławiu).

Teatr ma się dobrze

Ta miłość do teatru instruktorki z BDK - nadal twa i przekłada się na „zarażanie” nią mieszkańców miasta, regionu. - Teatr bardzo dużo daje - dzieciakom, młodzieży uczestniczącej w zajęciach. Bardziej wierzą w siebie, potrafią zaprezentować siebie, uwierzyć w swoje możliwości, zawalczyć z tremą i przeciwnościami. Uczy pewności siebie. Przez te wszystkie lata organizacji BUT-a widać, że zainteresowanie teatrem wśród widzów jest coraz większe. Publiczność dopisuje, przychodzi z roku na rok więcej osób. I to nie tylko jeśli chodzi o BUT, ale i inne imprezy organizowane przez Katarzynę Miętkiewicz (teatry dla dzieci, młodzieży, spektakle dla dorosłych). To procentuje - mówi Aneta.

W przypadku BUTa - na początku uczestnikami były zaprzyjaźnione grupy, współpracujące z BDK, instruktorami. - W tym roku zmieniliśmy formułę. Grupy zgłaszały się do nas. Było ich bardzo dużo. Festiwal trwa dwa dni i musieliśmy wybrać spośród zgłoszonych - dla wszystkich nie byłoby po prostu czasu na prezentację Na podstawie nadesłanych zgłoszeń - a było ich aż 22 - wybraliśmy 10 grup - naszym zdaniem najlepszych. Do ostatniego BUTa mieliśmy dwie kategorie: dziecięcą i młodzieżową . Przez lata dzieliliśmy je pół na pół. W ub. roku zgłosiły się dwie grupy dziecięce i stąd decyzja, by tym razem zaprezentować grupy młodzieżowe i studenckie. Jeśli za rok będziemy mieli więcej zgłoszeń grup dziecięcych - nic nie stoi na przeszkodzie, by powrócić do poprzedniej formuły - zapewnia.

Co ciekawe - wśród chętnych do prezentacji są grupy, które już uczestniczyły w „bucie”. Chcą ponownie wystąpić na brodnckiej scenie. Co dobrze świadczy - o samym festiwalu jak i o przyjęciu przez publiczność.

Na początek - niespodzianka

Jednym z bardzo ciekawych i przyciągających publiczność - elementów festiwalu jest występ gwiazdy. Prezentacje inaugurują spotkanie ze sztuką. Przez dwa lata - jako „przedskoczek” wystąpiły zespoły muzyczne (Dubska, Rebelion). Jednak od czterech lat - inauguracja BUTa rozpoczyna się od monodramu lub mini recitalu znanych artystów. Na scenie zaprezentowały się już Sonia Bohosiewicz, Dorota Stalińska, Anna Sroka-Hryń i Włodzimierz Nahorny, Aneta Todorczuk-Perchuć. W tym roku - Kacper Kuszewski.

- Te spektakle są bezpłatne, trzeba tylko odebrać wejściówkę - stąd duże zainteresowanie publiczności - dodaje Aneta Giemza-Bartnicka. Niestety - na tegoroczny pokaz już zostały rozdane.

Przy imprezie pracuje cały sztab ludzi - członkowie stowarzyszenia, pracownicy BDK, członkowie sekcji. Jest ona możliwa dzięki dofinansowaniu z urzędu marszałkowskiego i brodnickiego magistratu. Dzięki lokalnym sponsorom możliwy jest zakup gadżetów, które zabiorą ze sobą uczestnicy (m.in. aktorzy z Legionowa, Torunia, Poznania, Czernikowa, Lublina, Olsztyna, Suwałk).
Artystów oceniać będzie jury w składzie: Magdalena Stawman-Tuka, Piotr Nowak i Tomek Kobiela.

Harmonogram

Sobota, 8 czerwca
★g. 10 - GRUPA AKTORSKA INDYGO „HIOB” Fundacja „Czas Kultury” w Legionowie
★g. 11.05 - TEATR „PRZEDSIĘBIORSTWO INDYWIDUALNEJ GROTESKI Z O. O. (P.I.G. z o.o.)” „DILERZY” Młodzieżowy Dom Kultury w Toruniu
★g. 12.10 - TEATR „TU” „SZCZURZYSYN” Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie
★g. 13 - TEATR „EKSPOZYCJA” „ZA DALEKO DO BRZEGU” Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Poznaniu
Przerwa 13.30-15
★g. 15 - TEATR „PERSYFLAŻ” „ZA KULISAMI” Bursa Szkół Artystycznych w Lublinie
★g. 16.10 - TEATR „THE M.A.S.K” „KSIĘŻNICZKA NA OPAK WYWRÓCONA” Stowarzyszenie Kreatywny Bielsk Podlaski
★g. 17:30 - GRUPA TEATRALNA „ŁO/MEN” „DIETA” Miejski Ośrodek Kultury w Lubawie
Spotkanie jurorów.
Niedziela, 9 czerwca
★g. 10 - TEATR „NIESKROMNY” „Córcie DETOX” Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur w Olsztynie
★g. 11 - TEATR „MIKRUS” „BYLE DO WEEKENDU” Suwalski Ośrodek Kultury
★g. 12.05 - GRUPA TEATRALNA „MŁODZI ŁO/MEN” „KENOPSIA” Miejski Ośrodek Kultury w Lubawie.
Ok. g. 14.30 ogłoszenie wyników.

Flash INFO, odcinek 13 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska