Nowy szef Rady Europejskiej ma zostać wybrany na sobotnim szczycie Unii Europejskiej. Prezydent powiedział w piątek dziennikarzom, że wybór przewodniczącego Rady Europejskiej był tematem jego czwartkowej rozmowy w Belwederze z premierem Tuskiem, marszałek Sejmu Ewą Kopacz oraz szefami MSZ i MON: Radosławem Sikorskim i Tomaszem Siemoniakiem.
- Bardzo realną propozycję i szansę na objęcie tak ważnego, eksponowanego stanowiska w Unii Europejskiej, przewodniczącego Rady Europejskiej, należy traktować jako ogromny sukces Polski, jako fragment sukcesów Polski w całym 25-leciu i docenienie osobistych zasług i umiejętności premiera - powiedział Komorowski. Ale - jak zastrzegł prezydent - "zobaczymy, nie należy chwalić dnia przed zachodem słońca". - Zobaczymy co ten następny dzień przyniesie - dodał.
W czwartek pojawiły się informacje ze źródeł unijnych, że premier Tusk wyrasta na faworyta do objęcia stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej. Decyzję podejmą przywódcy na sobotnim szczycie UE. Według informacji PAP Tusk ma m.in. poparcie przyszłego szefa KE Jean-Claude'a Junckera. Dwa źródła w Brukseli powiedziały agencji Reutera, że obecny szef Rady Herman Van Rompuy w rozmowach telefonicznych przedstawi nazwisko Tuska przywódcom jako część pakietu obsady stanowisk.
Sam Tusk rozmawiał w czwartek telefonicznie z prezydentem Francji Francois Hollande’em; rozmowa dotyczyła sobotniego posiedzenia Rady Europejskiej oraz sytuacji na Ukrainie. W środę o zbliżającym się posiedzeniu Rady Europejskiej premier rozmawiał telefonicznie także z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem i przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej Josephem Daulem. Tej samej tematyce poświęcona była wtorkowa rozmowa Donalda Tuska z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem.
Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska pytana piątek w radiowych w "Sygnałach Dnia", czy premier jest bardziej na "tak", czy na "nie" ws. objęcia funkcji szefa Rady Europejskiej powiedziała, że "ostatnie dni pokazują, że propozycje dla pana premiera są stawiane w Europie bardzo mocno, że ma poparcie wielu przywódców europejskich, że jest bardzo pozytywnie oceniany".
- "Ale premier nie podjął decyzji, bo wielokrotnie mówił, że dla niego najważniejsze są sprawy polskie. Na pewno to rozważa. Dramatyczna sytuacja na Ukrainie także daje dodatkowy temat do przemyśleń - powiedziała.
Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł we władzach PO wynika, że objęcie przez Tuska funkcji szefa Rady Europejskiej jest niemalże przesądzone - popierają go czołowi przywódcy europejscy, w tym przyszły szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, obecny przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel. Kandydatką na unijnego komisarza będzie - według źródeł PAP we władzach partii - wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska.
Czytaj e-wydanie »