Budowa krytego lodowiska w Nakle to kolejna po skateparku i modernizacji Stadionu Miejskiego im. Klemensa Biniakowskiego inwestycja w Nakle nad Notecią służąca rozwojowi sportu i rekreacji.
Tej zimy miłośnicy jazdy na łyżwach musieli jeszcze obejść się smakiem, ale w kolejnym sezonie zimowym będą już mogli kręcić w Nakle piruety. Bo budowa zadaszonego lodowiska w mieście wkracza w decydującą fazę.
Terminy niezagrożone
Zgodnie z podpisaną umową obiekt ma być gotowy w lipcu br. I wszystko wskazuje na to, że wykonawca, firma P.W. PUBR Sp. z o.o. z Bydgoszczy, dotrzyma terminu.
- Roboty budowlane nie zwalniają tempa i przebiegają zgodnie z harmonogramem - zapewniają pracownicy nakielskiego magistratu.
- Aktualnie prace prowadzone są wewnątrz zaplecza lodowiska. Trwa montaż ścianek działowych, kładzione są instalacje elektryczne i sanitarne, montowane oprawy oświetleniowe oraz kanały wentylacyjne – informują przedstawiciele inwestora.
To Cię może również zainteresować
Jak dowiadujemy się – sporo robót już zakończono m. in. w ostatnim czasie wykonana została podłoga wraz z ociepleniem na zapleczu lodowiska. Zamontowano też na zapleczu stolarkę okienną i drzwiową. Jeśli chodzi o płytę lodowiska, to w ostatnich dniach zakończono montaż band. Wykonawca uporał się już także pierwszy etapem prac drogowych.
Gratka nie tylko dla łyżwiarzy
Postęp prac na budowie cieszy nie tylko miłośników jazdy na łyżwach, bo obiekt dla lepszego wykorzystania spełniać ma wielorakie funkcje. Poza sezonem łyżwiarskim czyli od kwietnia do września służył będzie sympatykom jazdy na rolkach i gry w unihokeja. Będzie tu można także poćwiczyć na ściance wspinaczkowej.
Koszt „budowy zadaszonego lodowiska z funkcją boiska wielofunkcyjnego” w Nakle to wydatek rzędu 9,5 mln zł brutto. W budżecie na 2025 r. na ten cel zapisano kwotę: 4 mln 716 tys. zł. Ostatecznie samorząd wyda jednak niewiele, bo gminie udało się wywalczyć pokaźne wsparcie z zewnątrz. Przedsięwzięcie uzyskało 90. procent dofinansowania z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.
Budowa obiektów sportowych w Nakle budzi zainteresowanie innych gmin. W lutym br. teren, gdzie powstaje kryte lodowisko w Nakle, a także zmodernizowany nakielski stadion odwiedzili samorządowcy z Kruszwicy. Celem wizyty roboczej władz tego miasta z burmistrzem Mikołajem Bogdanowiczem i przewodniczącym Rady Miejskiej Aleksandrem Budnerem była wymiana doświadczeń.
- Goście zapoznali się z inwestycjami i rozwiązaniami, które na przestrzeni ostatnich lat wdrożono w naszym mieście. Najbardziej interesowała ich tematyka budowy takich obiektów jak stadion miejski i lodowisko. Kruszwica ma w planach realizację podobnych inwestycji sportowych – poinformowano po odjeździe gości na stronie internetowej ratusza.
Cztery lata bez lodowiska
Budowane lodowisko nie jest pierwszym w Nakle. Wcześniej wydzierżawiano obiekty tymczasowe i uruchamiano zimą przy krytym basenie. Najpierw były to lodowiska odkryte, potem zadaszone. Cieszyły się zawsze dużym zainteresowaniem i to nie tylko miejscowych. Przyjeżdżały także do Nakła pojeździć na lodzie dzieci z ościennych gmin. Wraz z nastaniem wiosny obiekty rozbierano.
Tak było do czasu pandemii, kiedy to z powodów epidemiologicznych, ale też finansowych samorząd zrezygnował z dzierżawy tymczasowego lodowiska w sezonie zimowym. Na szansę poszusowania po lodzie w rodzinnym mieście mieszkańcy Nakła czekają od czterech lat.
