Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski napisał list do premiera Polski Mateusza Morawieckiego

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne www.pixabay.com
Burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski napisał list do premiera Polski Mateusza Morawieckiego, w którym wychodzi z propozycją trzech bardzo konkretnych i możliwych do realizacji w krótkim czasie postulatów, które według burmistrza w znaczący sposób mogą poprawić sytuację finansową samorządów, a szerszej grupie Polaków pomogą w pozyskaniu dofinansowania na wymianę źródeł ciepła. Premier Polski Mateusz Morawiecki równocześnie mówi podczas konferencji prasowych o rozwiązaniach, które rząd realizuje, aby wesprzeć Polaków i samorządy.

Festiwal Piosenek Aleksandry Bacińskiej w Wąbrzeźnie

od 16 lat

Burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski napisał list do premiera Polski Mateusza Morawieckiego

- Jako burmistrz Wąbrzeźna czuję się w obowiązku podjęcia jakichkolwiek możliwych prawnie kroków, aby wesprzeć mieszkańców mojego miasta w sytuacji pogłębiającego się kryzysu ekonomicznego

- uważa Tomasz Zygnarowski, burmistrz Wąbrzeźna, dlatego zdecydował się napisać list do premiera Polski, w którym proponuje konkretne rozwiązania mające na celu poprawę sytuacji finansowej zarówno mieszkańców, jak i samorządów.

Burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski w liście napisał, że wąbrzeźnianie jak pozostali mieszkańcy Polski mierzą się z wyzwaniami domykania swoich budżetów domowych przy szalejącej inflacji, najwyższych od kilkunastu lat stopach procentowych, kilkukrotnie wyższych cenach energii, gazu, czynszu czy opału. Choć burmistrz zdaje sobie sprawę, że sytuacja wynika to z wielu uwarunkowań geopolitycznych i ekonomicznych i nie ma na nią prostych recept, to uważa, że podjęcie kilku konkretnych działań na poziomie centralnym jest w stanie ograniczyć skutki kryzysu. Burmistrz Tomasz Zygnarowski w swoim liście do premiera Polski Mateusza Morawieckiego apelował, po pierwsze, o wprowadzenie zmian w programach Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ułatwiłyby pozyskanie dotacji właścicielom mieszkań w budynkach wielorodzinnych oraz apelował o zwiększenie dotacji do budowy przydomowych instalacji fotowoltaicznych do maksymalnie 10 tys. zł. Burmistrz uważa także, że samorządy powinny mieć możliwość uzyskania dofinansowania na montaż odnawialnych źródeł energii w obiektach komunalnych. Po drugie, burmistrz Tomasz Zygnarowski wnioskował o objęcie możliwością uzyskania dodatku z tytułu wykorzystywania źródeł ciepła samorządy, które są właścicielami m.in. obiektów sportowych służących mieszkańcom czy budynków administracji samorządowej. Burmistrz nie wyklucza, że jeśli samorządy takiego dodatku nie otrzymają, to będą musiały zamykać obiekty takie jak np. w Wąbrzeźnie pływania miejska i stadion czy urzędy, w których obsługują mieszkańców, m.in. w zakresie pomocy społecznej. Burmistrz zaapelował w liście z 11 października także o konkretne działanie, które ma na celu uchronić samorządy w Polsce przed utratą płynności finansowej, czyli o utrzymanie decyzji o przekazaniu samorządom w 2023 r. subwencji rozwojowej i zrekompensowanie ubytku w samorządowych dochodach z tytułu PIT i CIT.

Do powiatu wąbrzeskiego trafi ok. 20 mln 519 tys. zł

Warto wspomnieć, że trwają prace nad projektem ustawy, którego celem jest ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców w 2023 r., a pomoc obejmie samorządy oraz m.in. szkoły i szpitale. We wtorek, 11 października premier Mateusz Morawiecki poinformował, że maksymalna cena prądu dla samorządów, małych i średnich przedsiębiorstw i podmiotów wrażliwych wyniesie 785 zł za MWh. - Mechanizm będzie finansowany z przychodów wytwórców energii, a jeśli te nie wystarczą - z budżetu państwa - dodała szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska Anna Moskwa i podkreśliła, że mechanizm maksymalnej ceny w wysokości 785 zł za MWh obejmie m.in. szkoły, uczelnie, żłobki, pieczę zastępczą, spółdzielnie socjalne i "wszystkie inne podmioty, które pracują z osobami wrażliwymi, z osobami niepełnosprawnymi". Minister klimatu zapowiedziała też wprowadzenie sprzedaży rezerwowej w cenie gwarantowanej dla podmiotów samorządowych, jeśli w przetargu nie zgłosi się żaden dostawca energii.

W ostatnich dniach głośno było także o kolejnym wsparciu samorządów. Otóż jeszcze w tym roku do samorządów w całej Polsce trafią dodatkowe pieniądze, a dokładniej dodatkowe dochody z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT. Podczas konferencji 7 października wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz powiedział, że w związku z obniżeniem przez rząd Mateusza Morawieckiego podatków w Polsce, PIT-u z 17 na 12 oraz kwoty wolnej od podatku, więcej pieniędzy zostało w kieszeni Polaków. - 48 proc. wszystkich wpływów z PIT-u wpływa do samorządów, reszta trafia do budżetu państwa. Rząd, rekompensując samorządom obniżenie podatków, przekazuje na rzecz samorządowców środki. Tylko w drugim półroczu 2022 roku jest to 13,7 mld złotych. Naszemu regionowi przypadnie 411 mln złotych - podkreślił wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Wypłaty są już realizowane, a środki te będą mogły zostać przekazane m.in. na wydatki bieżące, inwestycje czy rozwój odnawialnych źródeł energii oraz ograniczenie kosztów zakupu ciepła i energii ponoszonych przez odbiorców. Do Wąbrzeźna oraz do gminy Dębowa Łąka, Książki, Płużnica i Ryńsk trafi po 2 mln 888 tys. zł, czyli łącznie 14 mln 442 tys. zł, a do powiatu wąbrzeskiego 6 mln 77 tys. zł.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapewnił natomiast na spotkaniu z mieszkańcami Puław w środę, 12 października, że ceny węgla w Polsce nie wzrosną, dzięki dopłatom i zabiegom prowadzonym przez rząd. Obecnie trwają prace nad projektem ustawy, która będzie regulować kwestię dystrybucji węgla przez samorządy. Dodajmy, że węgiel dystrybuowany przez samorządy będzie mógł być sprzedawany dla odbiorców w cenie do 2 tys. zł za tonę, a do każdej tony będzie 1 tys. zł dopłaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska