IMGW na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem. Najniebezpieczniej może być na zachodzie Polski.
Gdzie jest burza? Oto radar burz i opadów
Cały nasz region został objęty ostrzeżeniem pierwszego stopnia. Od godziny 19 do 1 w nocy mogą występować groźne burze, którym towarzyszyć mają silne opady deszczu od 20 do 30 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Możliwe są też opady gradu.
Zobacz także: Tak przewidywano na wsi czy spadnie deszcz, gdy nie było prognoz pogody. Nie tylko jaskółki i wrony przepowiadały opady
Prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych zjawisk oceniono na 80 procent.
"W poniedziałek początkowo niemal w całym kraju, za wyjątkiem Podlasia i Mazur, pogodnie. Do południa na północnym wschodzie możliwy przelotny deszcz lub słaba burza. Wieczorem nad województwa zachodnie dotrze front atmosferyczny z intensywnymi (do 30 mm) opadami deszczu i silnymi burzami. Możliwy także grad. Temperatura maksymalna od 24°C na wschodzie do 30°C na zachodzie. Wiatr będzie przeważnie słaby i umiarkowany, w czasie burz porywy do 90 km/h, zachodni i północno-zachodni" - poinformował na swojej stronie IMGW.
Ostrzeżenia przed burzami wydano dzisiaj dla następujących województw:
- zachodniopomorskiego,
- pomorskiego
- lubuskiego,
- wielkopolskiego,
- kujawsko-pomorskiego
- dolnośląskiego,
- opolskiego,
- śląskiego,
- łódzkiego,
- małopolskiego,
- świętokrzyskiego,
- części warmińsko-mazurskiego
- części mazowieckiego
Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pierwszy stopień ostrzeżenia oznacza warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
