Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoscy funkcjonariusze CBŚP rozbili grupę przestępczą, wytwarzającą nielegalne paliwo [zdjęcia, wideo]

mik
W akcji wzięło udział ponad 300 funkcjonariuszy, którzy przeszukali domy, pomieszczenia gospodarcze, a nawet stacje paliw, zatrzymali 20 osób oraz zabezpieczyli nielegalne paliwo i dokumentację
W akcji wzięło udział ponad 300 funkcjonariuszy, którzy przeszukali domy, pomieszczenia gospodarcze, a nawet stacje paliw, zatrzymali 20 osób oraz zabezpieczyli nielegalne paliwo i dokumentację Policja
Ponad 300 policjantów CBŚP i funkcjonariuszy KAS wzięło udział w akcji skierowanej wobec podejrzanych o przekształcanie parametrów oleju smarowego i opałowego oraz wprowadzanie go do obrotu jako oleju napędowego, bez opłacenia podatków. W efekcie zatrzymano 20 osób, zlikwidowano odbarwialnię olejów i zabezpieczono 200 tysięcy litrów paliwa, wartego około 880 tys. zł.

Zarząd w Bydgoszczy CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej we Włocławku prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która działała w okresie od listopada 2016 roku na terenie Polski i innych krajów Unii Europejskiej. Według ustaleń policjantów CBŚP członkowie grupy zajmowali się przekształcaniem parametrów oleju smarowego i opałowego oraz wprowadzanie go do obrotu jako pełnowartościowego oleju napędowego, bez uiszczania obowiązującego opodatkowania.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej weszli jednocześnie do 80 miejsc na terenie całego kraju. W akcji wzięło udział ponad 300 funkcjonariuszy, którzy przeszukali domy, pomieszczenia gospodarcze, a nawet stacje paliw, zatrzymali 20 osób oraz zabezpieczyli nielegalne paliwo i dokumentację.

W trakcie działań ujawniono na terenie województwa śląskiego, miejsce nielegalnej produkcji paliwa, gdzie odbywał się proceder odbarwiania oleju opałowego. Tam też zabezpieczono około 3 tysięcy litrów paliwa, mobilny zestaw do odbarwiania oleju, pompy i inne profesjonalne urządzenia oraz przedmioty mogące służyć do popełniania przestępstw akcyzowych na ogromną skalę.

Podczas działań funkcjonariusze skorzystali ze specjalistycznego sprzętu oraz mobilnego laboratorium, pozwalającego na zbadanie paliwa w terenie.

W toku prowadzonego śledztwa 22 osobom przestawiono zarzuty za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz z kodeksu karno-skarbowego czyli niewłaściwego użycia wyrobu akcyzowego (art. 73a kks). Wobec zatrzymanych Prokuratura Okręgowa we Włocławku zastosowała środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji i poręczeń majątkowych. Zabezpieczono ponad 200 tysięcy litrów nielegalnego paliwa o wartości około 880 tysięcy złotych. Z ustaleń policjantów wynika, że członkowie grupy mogli wprowadzić na rynek ponad 1,5 mln litrów oleju, wartego nie mniej niż 7 mln zł.

Z przestępstw paliwowych zorganizowane grupy przestępcze czerpią ogromne zyski i narażają Skarb Państwa na straty. Wspólna akcja CBŚP i KAS pokazała jednak, że nie ma przyzwolenia na tego typu działania, a z odpowiedzialnością muszą się liczyć nie tylko organizatorzy tego procederu, ale także właściciele stacji, którzy kierując się chęcią zysku, kupują nielegalne paliwo.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji nadal wykonują intensywne czynności w tej sprawie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej we Włocławku, planując kolejne zatrzymania podejrzanych.

1,5 tys. mieszkań, handel, usługi, działania artystyczne - tak ma wyglądać osiedle BociaNowe, które powstanie u zbiegu ul. Rycerskiej i Zygmunta Augusta w Bydgoszczy. Ma zmienić okolicę i sposób myślenia o tej części miasta.BociaNowe - tak będzie się nazywało osiedle mieszkaniowe, które  ciągu najbliższych lat zostanie zbudowane przez firmę Moderator Inwestycje na poprzemysłowych terenach w okolicy ul. Rycerskiej w Bydgoszczy. Bydgoski deweloper wyłonił nazwę osiedla w konkursie, teraz czeka też na opinie mieszkańców miasta, dotyczące charakteru zabudowy. Tymczasem trwają już prace projektowe, którymi zajmują się  w tej chwili dwie pracownie architektoniczne - warszawska WXCA i bydgoska ArchHouse. - Wstępne koncepcje są dwie - warszawska jest bardziej spektakularna, wielkomiejska, bydgoska z kolei bardziej kameralna - informuje Adam Gudell, prezes Moderatora. - Skłaniamy się bardziej ku tej pierwszej, ale decyzje jeszcze nie zapadły.Pomysł stołecznych architektów zakłada nieco wyższą zabudowę od strony torowiska i niższą, idącą w stronę Śródmieścia. - Zachowamy budynek frontowy, w którym kiedyś znajdował się dworzec, a później Urząd Celny - mówi Gudell. - To będzie niejako brama do osiedla i to właśnie  tam znajdą się lokale handlowo-usługowo-społeczne, z których będą korzystać wszyscy bydgoszczanie. Zbyt wiele nie uda się natomiast zachować z dawnych hal PKP. - Zostawimy parę charakterystycznych elementów, by przypominały historię tego miejsca - dodaje Gudell. Na nowym osiedlu, na którym pierwsza łopata ma zostać wbita wiosną przyszłego roku, pojawi się ok. 1,5 tys. mieszkań, a także place zabaw, mała architektura i podziemny parking. Cała inwestycja ma być gotowa w ciągu siedmiu, ośmiu lat. - Wiele zależy od miasta i inwestycji dotyczących zmiany układu drogowego w okolicy - mówi Gudell.

Poprzemysłowe tereny w okolicy Rycerskiej zmienią się w osie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bydgoscy funkcjonariusze CBŚP rozbili grupę przestępczą, wytwarzającą nielegalne paliwo [zdjęcia, wideo] - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska