MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maturzyści z kujawsko-pomorskiego odliczają już godziny do matury. Na początek egzamin z języka polskiego

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Patrycja Białkowska i Arkadiusz Drozd zdają maturę w IV LO w Bydgoszczy. Ich zdaniem najtrudniejszym egzaminem na poziomie podstawowym będzie właśnie język polski.
Patrycja Białkowska i Arkadiusz Drozd zdają maturę w IV LO w Bydgoszczy. Ich zdaniem najtrudniejszym egzaminem na poziomie podstawowym będzie właśnie język polski. Arkadiusz Wojtasiewicz
We wtorek (7 maja) zaczyna się matura. Na początek uczniów czeka pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. - Stres jest, ale taki motywujący - mówią na ostatniej prostej Patrycja Białkowska i Arkadiusz Drozd, maturzyści z IV LO w Bydgoszczy.

W województwie kujawsko-pomorskim do matury przystąpi łącznie 12 tys. 521 osób. Po raz pierwszy w nowej Formule 2023 zdają ją absolwenci 5-letniego technikum oraz branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej. W przypadku liceów to drugi rok.

W IV LO w Bydgoszczy jest 151 tegorocznych maturzystów. W tym gronie są właśnie Patrycja Białkowska i Arkadiusz Drozd. To ich zmaganiom podczas maturalnego maratonu egzaminacyjnego będziemy przyglądać się ze szczególną uwagę.

Maturzyści: - Największym wyzwaniem będzie egzamin z języka polskiego

Patrycja w bydgoskiej Czwórce uczęszczała do klasy IV C o profilu matematyczno-przyrodniczym. Arek był uczniem klasy IV B przyrodniczo-turystycznej. Oboje zdają maturę w nowej Formule 2023. Każdy z nich ma przed sobą po 8 egzaminów.

- Powoli do mnie dociera, że matura za rogiem. Im bliżej, tym emocje są większe. Staram się zachować spokój, ale we wtorek przed wejściem na egzamin stres będzie pewnie większy - mówi Arek. - Z przedmiotów, które zdaję na poziomie podstawowym najbardziej obawiam się języka polskiego, bo w mojej ocenie jest najbardziej nieprzewidywalny.

Maturzysta przyznaje, że gdyby w arkuszu obejmującym język polski w użyciu i test historycznoliteracki pojawiły się takie lektury obowiązkowe, jak "Lalka", "Potop", "Kordian" czy "Przedwiośnie", byłby szczęśliwy.

- Mam je dobrze opanowane - mówi Arek. - Na wypracowaniu z kolei najbardziej pasowałyby mi tematy o miłości, podróżowaniu lub marzeniach. Przez ostatni tydzień ćwiczyłem sobie jeszcze rozwiązywanie arkuszy, pisanie rozprawek, ale nie zapominałem też o odpoczynku. W ramach przerw w nauce grałem z tatą w tenisa.

Patrycja Białkowska także najbardziej obawia się egzaminu z podstawy z języka polskiego.

- Jestem umysłem ścisłym. W matematyce są konkrety, a na polskim trudno coś przewidzieć - mówi Patrycja. - Z lektur marzy mi się "Lalka", bo znam ją świetnie, pasowałby mi tu dosłownie każdy motyw. Mógłby być też "Pan Tadeusz", Konrad Wallenrod" albo "Potop". Na wypracowaniu ucieszyłby mnie jakiś motyw kobiecy, motyw o miłości lub cierpieniu i śmierci.

Ostatnie dni upłynęły Patrycji na powtórkach z języka polskiego, ale nie tylko.

- W ramach relaksu spędzałam czas z rodziną, jeździłam na rolkach i chodziłam na spacery. W końcu nie samą nauką żyje maturzysta - mówi Patrycja. - Tak naprawdę odliczam już godziny do matury. Stres jest, ale to stres motywujący, a nie paraliżujący.

Zarówno Patrycja, jak i Arek pisać będą też 3 egzaminy na poziomie rozszerzonym Patrycja zdawać będzie: fizykę, matematykę i język angielski. Arek - język niemiecki, geografię i chemię. Oboje przystąpią też do egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego nowożytnego (Patrycja - angielski, Arek - niemiecki).

Absolwenci 4-letniego liceum i 5-letniego technikum zdają maturę w Formule 2023

W 2024 roku egzamin maturalny przeprowadzany jest jeszcze w dwóch formułach, czyli w Formule 2023 i starej Formule 2015. Jednak absolwenci 4-letniego liceum i 5-letniego technikum zdają go w Formule 2023. Wszyscy to uczniowie, którzy zanim rozpoczęli naukę w szkole ponadpodstawowej, ukończyli 8-letnią podstawówkę.

Obowiązkowo na poziomie podstawowym uczniowie napiszą egzaminy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego - tu młodzież najczęściej wybiera język angielski. Aby uzyskać świadectwo maturalne, w części pisemnej maturzysta musi też obowiązkowo przystąpić do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zdawalności), maksymalnie uczeń może wybrać 5 rozszerzeń. Obowiązkowo maturzyści przystępują też do egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

We wtorek (7 maja) uczniowie o godz. 9 piszą podstawę z języka polskiego. Egzamin w Formule 2023 (dwa arkusze: język polski w użyciu i test historycznoliteracki oraz wypracowanie) potrwa 240 minut.

W 2024 r. zadania w arkuszach egzaminacyjnych oraz zadania w części ustnej egzaminu maturalnego będą sprawdzały po raz ostatni poziom opanowania przez absolwentów wiadomości oraz umiejętności określonych w wymaganiach egzaminacyjnych. Wyniki matury 2024 poznamy 9 lipca br.

Maturzyści, trzymamy kciuki!

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Maturzyści z kujawsko-pomorskiego odliczają już godziny do matury. Na początek egzamin z języka polskiego - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska