Pomorska.pl
Więcej informacji z Bydgoszczy znajdziesz na stronie
www.bydgoszcz.pomorska.plDyskusja na temat wyglądu nowej zachodniej ściany Starego Rynku w Bydgoszczy przenosi się na forum ogólnopolskie.
Nie chcą szkła na Rynku
W środę przyłączył się do niej nawet Krajowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Izby Architektów. Prof. Stefan Kuryłowicz był gościem Samorządowego Panelu Architektonicznego i wygłosił wykład w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza.
Wystąpienie nosiło tytuł "Stare i nowe w przestrzeni miasta". Po jego zakończeniu Robert Łucka, dyr. wydziału nadzoru budowlanego ratusza nie musiał długo namawiać słuchaczy do zadawania pytań ekspertowi.
- Mówił pan o architekturze Warszawy, Nowego Jorku i stolicy Brazylii - zauważył Eryk Bazylczuk, który przedstawił się jako przypadkowy przechodzień. - Co jednak z Bydgoszczą? Czy możemy pozwolić na to, aby na naszym Starym Rynku - już sama nazwa wskazuje na jego charakter - powstał szklany twór zupełnie nie licujący z sąsiadującymi zabytkowymi kamienicami? Czy nie lepiej zainwestować w pierzeję, która będzie harmonizowała z historycznym otoczeniem?
Bilbao na naszą miarę
Ta uwaga spotkała się z błyskawiczną odpowiedzią Kuryłowicza: - Czasy architektury odtworzeniowej, czy - jak pan ją nazwał - sentymentalnej, niestety już się skończyły. Owszem, próby odbudowania fragmentów miast w ich dawnym kształcie, były podejmowane. Niestety te modernistyczne budynki szybko się starzały. Nie wnosiły nic nowego do architektury.
Kuryłowicz podaje przykłady miast, w których próba powrotu do przeszłości zakończyła się klapą: - Fatalna odbudowa kamienic w Elblągu. Podobna historia ze szczecińską starówką.
Dla kontrastu architekt przywołuje przykład małego miasta w Hiszpanii, które zasłynęło dzięki jednej budowli: - Po co powielać stare błędy, zamiast patrzeć w przyszłość? W niespełna 400-tysięcznym Bilbao powstało fantastyczne i wizjonerskie Muzeum Sztuki Współczesnej Guggenheima. Jedna budowla, ale za to jak trafiona? Dlaczego nie postawić właśnie na takie odważne projekty właśnie w waszym mieście?
Rewitalizacja na nowo
Kuryłowicz komentuje rewitalizację pozostałej części bydgoskiego centrum. Jako jej pozytywny przykład podaje budynki Bre Banku nad Brdą, ale nie tylko: - Nie widziałem nowej kamienicy przy ul. Mostowej, ale jeżeli zaprojektowali ją architekci Mucha i Bulanda, musi być to rewelacyjny budynek.
Na temat planu budowy centrum handlowego przy ul. Focha, na terenie dawnej fabryki narzędzi, profesor mówi: - Nie bójmy się takich inwestycji. O ile oczywiście projekt wyjdzie spod ręki uzdolnionego architekta.
