Jak mówi prezydent Rafał Bruski, do tej pory w ramach BBO zrealizowano (część inwestycji jest jeszcze w realizacji) 324 zadania. - Cieszę się, że z roku na rok głosuje coraz więcej bydgoszczan. To pokazuje, że zależy im na tym, co się dzieje w mieście.
Prezydent dodaje też, że z każdą kolejną edycję na budżet obywatelski udaje się przeznaczyć więcej pieniędzy. W edycji 2018 będzie to w sumie 18,3 mln zł. W tym 13,3 miliona na sam Bydgoski Budżet Obywatelski, w tym 3,3 mln na projekty ponadosiedlowe; 5 mln zł w ramach programu 25/75.
Nowością w kolejnej edycji są właśnie projekty ponadosiedlowe, które będą musiały zyskać akceptację co najmniej 3 rad osiedli. Nie może też nie może przekraczać 50 procent puli przeznaczonej na zadania ponadosiedlowe.
Pojawi się też tzw. weryfikacja obywatelska - mieszkańcy już po weryfikacji projektów przez urzędników będą mieli wgląd do tych danych i możliwość zgłaszania uwag.
Jak mówi Patrycja Olszewska z Rady ds. Partycypacji Społecznej, potrzebna jest kampania edukacyjna odnośnie BBO, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Niewykluczone, że powstaną osobne budżety obywatelskie dla młodzieży i dla seniorów.
Michał Sztybel z bydgoskiego ratusza zapowiada z kolei, że w tym roku będzie więcej warsztatów i spotkań dla mieszkańców w miejscach publicznych. Zgłaszanie projektów osiedlowych przez mieszkańców rusza w najbliższy poniedziałek 16 kwietnia na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo i potrwa do końca maja. O miesiąc dłużej, czyli do końca czerwca potrwa zgłaszanie projektów ponadosiedlowych.
Do 1 września ma potrwać weryfikacja zgłoszonych projektów. Na głosowanie zarezerwowano natomiast cały październik. Które pomysły będą realizowane, mamy dowiedzieć się do 30 listopada.
Do zobaczenia - nasze serialowe propozycje na wiosnę.
