Festiwal ma swój początek w organizowanych przez Akademię Bydgoską (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) Dni Nauki. Uczelnia organizowała je od 2003 do 2009 roku.
Później trzy bydgoskie uczelnie postanowiły połączyć siły i zorganizować Bydgoski Festiwal Nauki. Pierwsza edycja odbyła się w 2010 roku, a jego organizatorami były: UKW, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy oraz Wyższa Szkoła Gospodarki. W 2014 roku do grona organizatorów dołączyło Collegium Medicum UMK. Wśród organizatorów znalazła się też Bydgoska Szkoła Wyższa.
Pierwsza edycja to 357 różnego rodzaju zajęć, wykładów, warsztatów. Z roku na rok liczba imprez, ale i uczestników Bydgoskiego Festiwalu Nauki rośnie. W tym roku na miłośników nauki czeka ponad 800 zajęć. By ułatwić znalezienie tego, co najbardziej nas interesuje, zajęcia podzielono na ścieżki tematyczne: artystyczną, humanistyczną, nauk o zdrowiu, nauk ścisłych, przyrodniczą, społeczną i techniczną.
Hasłem Bydgoskiego Festiwal Nauki jest „Złap bakcyla nauki” i jak podkreślają organizatorzy, impreza jest skierowana do wszystkich, niezależnie od wieku i zainteresowań. Podczas ósmej edycji festiwalu dowiemy się m.in, jak działają roboty, poznamy ciekawostki świata roślin i zwierząt, nauczymy jak dbać o swoje zdrowie. Chętni będą mogli też spróbować sił w eksperymentach naukowych oraz poznać nowinki ze świata techniki.
https://pomorska.pl/trwa-bydgoski-festiwal-nauki-zapraszamy-na-piknik/ar/10013040To już tradycja, że Bydgoski Festiwal rozpoczyna się od uroczystej gali. W tym roku odbędzie się 24 maja w auli Copernicanum UKW. - Gala będzie się składała z 3 paneli. Pierwszy z nich to wykład i koncert prof. Karola Kacprzaka z UAM w Poznaniu. Drugim elementem będzie pokaz spektakularnych naukowych eksperymentów zorganizowany przez pracowników Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Torunia - wymienia Adam Kosecki z Biura Organizacyjnego BFN. - Usłyszymy też Tobiasza Staniszewskiego, zwycięzcę szóstej edycji programu „The Voice od Poland”.
Tradycją na zakończenie festiwalu stał się też Piknik Naukowo-Rodzinny. A ten odbędzie się na Wyspie Młyńskiej 27 maja od godz. 12 do 20.
Naukowe atrakcje przygotuje m.in. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Lasy Państwowe, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd Statystyczny, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy czy Centrum Edukacyjne ROBOprojekt.
Wszystkie zajęcia odbywające się w ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki są bezpłatne. 10 maja, na stronie BFN, ruszają jednak zapisy online na wszystkie imprezy.
Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie www.festiwalnauki.bydgoszcz.pl.
INFO Z POLSKI odc. 33 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (27 kwiecień - 4 maj 2017)