W tegorocznym programie znalazło się ponad 130 wydarzeń – od wykładów i warsztatów, po pokazy, pikniki, prezentacje i spotkania.
Nauka i sztuka wychodzą do ludzi
W tym roku głównym motywem są przełomy (tegoroczne hasło to Punkty zwrotne”): daty, momenty, decyzje, które coś zmieniły. W programie znajdziemy więc wydarzenia poświęcone rewolucjom naukowym, wynalazkom, artystycznym manifestom i odkryciom, które wyznaczyły nowe kierunki.
Pięć stref nauki
Festiwalowa mapa została podzielona na pięć stref: kampus uniwersytecki na Bielanach, Podgórz, toruńską Starówkę, Wydział Sztuk Pięknych oraz Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.
Starówka będzie tętnić życiem już w sobotę – podczas pikniku popularnonaukowego na ulicach pojawią się stanowiska eksperymentalne, instalacje, gry i pokazy. Równolegle w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się cykl wykładów o współczesnych problemach nauki – od medycyny po nauki społeczne. W Zamku Krzyżackim cofniemy się do XVII wieku, gdzie zainscenizowane zostanie życie szlachty konfederackiej: z fechtunkiem, biesiadą i warsztatem dziejopisarza.
Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” tradycyjnie przejmie niedzielę. Wśród atrakcji znajdą się prezentacje współczesnych badań, pokazy naukowe, a także wystawy poświęcone wynalazkom i ideom, które zmieniły historię. Będzie można porozmawiać z naukowcami, zobaczyć działanie eksperymentów z bliska i spróbować własnych sił w prostych badaniach.
Sztuka przełomów
Wydział Matematyki i Informatyki zaprosi na interaktywne zajęcia z zagadkami i grami logicznymi. Wyjątkowym punktem programu będzie wizyta w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach. Zwiedzający zobaczą nie tylko najnowocześniejszy sprzęt badawczy, ale i historyczne urządzenia – w tym największy teleskop optyczny w Polsce oraz radioteleskop.
Swoją przestrzeń podczas festiwalu będą mieli także artyści, konserwatorzy i teoretycy sztuki. W pracowniach i salach Wydziału Sztuk Pięknych odbędą się warsztaty twórcze, zajęcia z rysunku i malarstwa, wykłady o estetyce i konserwacji dzieł.
Zakończenie na kampusie
W poniedziałek, ostatniego dnia festiwalu, wydarzenia przeniosą się na kampus akademicki. Dla uczestników otworzą się laboratoria i sale wykładowe, a naukowcy, doktoranci i studenci przygotują prezentacje, które obejmą pełne spektrum dziedzin – od chemii, przez filozofię, po nowoczesne technologie i nauki społeczne.
Udział we wszystkich wydarzeniach festiwalu jest bezpłatny. Na część z nich – szczególnie warsztaty i wydarzenia z ograniczoną liczbą miejsc – obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
