https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń w „Punkcie zwrotnym”. Nadchodzi 23. Festiwal Nauki i Sztuki

Adam Willma
Opracowanie:
Udział we wszystkich wydarzeniach festiwalu jest bezpłatny, ale na część wydarzeń obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
Udział we wszystkich wydarzeniach festiwalu jest bezpłatny, ale na część wydarzeń obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Andrzej Romanowski
Już po raz 23. nauka wyjdzie na ulice Torunia. Od 25 do 28 kwietnia miasto będzie żyło się kolejną Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

W tegorocznym programie znalazło się ponad 130 wydarzeń – od wykładów i warsztatów, po pokazy, pikniki, prezentacje i spotkania.

Nauka i sztuka wychodzą do ludzi

W tym roku głównym motywem są przełomy (tegoroczne hasło to Punkty zwrotne”): daty, momenty, decyzje, które coś zmieniły. W programie znajdziemy więc wydarzenia poświęcone rewolucjom naukowym, wynalazkom, artystycznym manifestom i odkryciom, które wyznaczyły nowe kierunki.

Pięć stref nauki

Festiwalowa mapa została podzielona na pięć stref: kampus uniwersytecki na Bielanach, Podgórz, toruńską Starówkę, Wydział Sztuk Pięknych oraz Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.

Starówka będzie tętnić życiem już w sobotę – podczas pikniku popularnonaukowego na ulicach pojawią się stanowiska eksperymentalne, instalacje, gry i pokazy. Równolegle w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się cykl wykładów o współczesnych problemach nauki – od medycyny po nauki społeczne. W Zamku Krzyżackim cofniemy się do XVII wieku, gdzie zainscenizowane zostanie życie szlachty konfederackiej: z fechtunkiem, biesiadą i warsztatem dziejopisarza.

Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” tradycyjnie przejmie niedzielę. Wśród atrakcji znajdą się prezentacje współczesnych badań, pokazy naukowe, a także wystawy poświęcone wynalazkom i ideom, które zmieniły historię. Będzie można porozmawiać z naukowcami, zobaczyć działanie eksperymentów z bliska i spróbować własnych sił w prostych badaniach.

Sztuka przełomów

Wydział Matematyki i Informatyki zaprosi na interaktywne zajęcia z zagadkami i grami logicznymi. Wyjątkowym punktem programu będzie wizyta w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach. Zwiedzający zobaczą nie tylko najnowocześniejszy sprzęt badawczy, ale i historyczne urządzenia – w tym największy teleskop optyczny w Polsce oraz radioteleskop.

Swoją przestrzeń podczas festiwalu będą mieli także artyści, konserwatorzy i teoretycy sztuki. W pracowniach i salach Wydziału Sztuk Pięknych odbędą się warsztaty twórcze, zajęcia z rysunku i malarstwa, wykłady o estetyce i konserwacji dzieł.

Zakończenie na kampusie

W poniedziałek, ostatniego dnia festiwalu, wydarzenia przeniosą się na kampus akademicki. Dla uczestników otworzą się laboratoria i sale wykładowe, a naukowcy, doktoranci i studenci przygotują prezentacje, które obejmą pełne spektrum dziedzin – od chemii, przez filozofię, po nowoczesne technologie i nauki społeczne.

Udział we wszystkich wydarzeniach festiwalu jest bezpłatny. Na część z nich – szczególnie warsztaty i wydarzenia z ograniczoną liczbą miejsc – obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska