https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie uczelnie znów kiepsko w rankingach

Piotr Wiśniewski
Bydgoskie UTP uplasowało się na 1885 miejscu spośród 20 tys. uczelni ujętych w rankingu CSIC.
Bydgoskie UTP uplasowało się na 1885 miejscu spośród 20 tys. uczelni ujętych w rankingu CSIC. archiwum/www.utp.edu.pl
Najlepsza spośród bydgoskich uczelni znalazła się na 1885 miejscu w ogólnoświatowym rankingu szkół wyższych sporządzonym przez Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie

Według rankingu najlepszą uczelnią na świecie jest Harvard. Spośród europejskich uniwersytetów prym wiedzie Cambridge oraz Oxford.

Z polskich uczelni najwyżej sklasyfikowany został Uniwersytet Jagielloński - na 279 miejscu. Uniwersytet Warszawski uplasował się na 291 pozycji, a na 340 miejscu, co można uznać za zaskakującego, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanislawa Staszica w Krakowie.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Toruńskie UMK znalazło się na 699 miejscu. Natomiast spośród bydgoskich uczelni najwyżej uplasowało się UTP - na 1885 pozycji. Nasz uniwersytet w tym rankingu wyprzedził m.in. Katolicki Uniwersytet Lubelski, Warszawski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Z drugiej jednak strony pozostałw tyle za chociażby Politechniką Białstocką oraz Uniwersytetem Zielonogórskim i Opolskim.
Światowy Ranking Uczelni Webometrics jest przygotowywany dwa razy w roku przez Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie. W zestawieniu pod uwagę brana jest m.in. jakość prowadzonych badań naukowych, ale nacisk kładziony jest przede wszystkim na komunikację uczelni za pośrednictwem internetu. W rankingu analizowane jest więc znaczenie przedsięwzięć typu Open Access, aktywność uczelni oraz naukowców w Internecie oraz pozycjonowanie stron uczelni w sieci.

"Webometrics Ranking of World Universities" prowadzony jest od 2004 roku. Cały ranking dostępny jest na stronie: www.webometrics.info.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
rozdarty

Może i publiczne słabo wypadają, ale za to prywatne mamy całkiem na niezłym poziomie. WSB oferuje kierunki i specjalności, których nie ma nawet na największych uniwerkach. Sam się teraz waham między specjalnoscia cyberbezpieczeństwo, a detektywistyką i ochroną osób i mienia. Może ktoś coś doradzi?

 

w
władysław
Nie tylko bydgoskie uczelnie zawiodły. Nawette co sa w piątej setce również. Jedno z moich dzieci studiuje w Poznaniu, drugie w Oksfordzie. Mam porównanie. W Polsce wykładowca wurzucił studentkę z wykładu bo się spóźniła, w Angli zaprosił na konsultacje bo nie mógł być na wykładzie, aby pomóc opanować temat. Zaprosił w sklepie w którym spotkali się podczas zakupów. Tam zdając egzaminy korzysta się z biblioteki czy internetu a odpowiada na pytania na które wykładowca niekoniecznie umie odpowiedzieć. Celem jest sprawdzenie czy student umie poszukać wiedzy i rozwiązać problem. Przy okazji profesor ma zrobione część badań które prowadzi bo tak formuuje pytania aby były przydatne w tych badaniach. U nas musi odpowiadać na pytania zgodnie z publikacją wykładowcy napisaną kilkadziesiąt lat temu. Nie liczy się postęp w nauce. Student w Oksfordzie po pierwszy roku odbywa miesięczną praktykę, po której wybiera kierunek studiów, a na praktyce w następnym roku zbiera materiały do pracy dyplomowej. Materiały z życia a nie z książek. Wyniki będą wykorzystane przez przyjmującego na praktyki, po to zaprasza studentów. Jeśli będą przydatne z pewnościa zaproponuje absolwenowi pracę.Słyszę, że nasi przedsiębiorcy nie chcą stażystów. W Oksfordzie też, jest tam za dużo studentów. Dlatego mój syn będzie praktykował we Francji, ponad tysiąc km od Oksfordu. W Polsce dwutygodniowa praktyka była po to aby pracownicy mogli iść na urlop, nikt nie pokazywał problemów do rozwiązania, nikt nie chciał odpowiadać na pytania, właściwie nie wiadomo po co przyjął praktykantów. Na koniec najciekawsze. W Poznaniu niektóre egzaminy oblało prawie połowa studentów i co piąty z nich opuścił uczelnię. W Oksfordzie też jeden z egzaminów nie zdał co piąty student i uczelnie opuścił profesor z opinią, że nie umie zainteresować studentów swoją więdzą.
g
gość
Jak to możliwe, że słynny niczym Massachusetts Institute of Technology Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, tak kiepsko wypadł? To jest skandal!!!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska