https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Polska gorzej niż ostatnio. Najnowszy ranking uczelni nie pozostawia złudzeń

Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wśród tysiąca najwyżej ocenianych uczelni na świecie znalazło się osiem z Polski. Najwyżej uplasowane są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce opublikowanej w czwartek Listy Szanghajskiej. W zeszłym roku w rankingu pojawiło się dziewięć polskich uczelni, a dwa lata temu – jedenaście.

Spis treści

Amerykańskie uczelnie na czele rankingu

Amerykański Harvard po raz 22. został ogłoszony najlepszą uczelnią na świecie. Na drugim miejscu w Academic Ranking of World Universities (ARWU) uplasował się Stanford, a trzecie miejsce zajmuje Massachusetts Institute of Technology (MIT). W pierwszej dziesiątce rankingu dominują amerykańskie uczelnie – aż osiem z nich znalazło się w czołówce.

uczelnia, budynek
Jak polskie uczelnie wypadły na tle innych? 123 RF/ zdjęcie seryjne

Najwyżej ocenianą europejską uczelnią jest brytyjski University of Cambridge, który zajął 4. miejsce. W pierwszej dziesiątce znalazł się także University of Oxford, zajmując 7. miejsce. Są to jedyne uczelnie spoza Stanów Zjednoczonych w czołówce Listy Szanghajskiej.

Jak polskie uczelnie wypadły na Liście Szanghajskiej?

Wśród polskich uczelni najwyżej oceniane są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w przedziale miejsc 401-500. Kolejna polska uczelnia, Politechnika Gdańska, uplasowała się w przedziale miejsc 801-900. W rankingu znalazły się także Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Warszawska oraz Wrocławski Uniwersytet Medyczny, które zajęły miejsca w przedziale 901-1000. W ubiegłym roku w rankingu pojawiło się dziewięć polskich uczelni, a w 2022 roku było ich 11.

Jak oceniane są uczelnie?

Dokładne miejsca w rankingu przyznawane są jedynie pierwszej setce uczelni. Pozostałe instytucje są klasyfikowane w grupach liczących po 50 lub 100 placówek. W tegorocznej edycji 32 uniwersytety zadebiutowały w rankingu. Najwięcej uczelni w zestawieniu mają Chiny (450), Stany Zjednoczone (183) i Wielka Brytania (62).

Lista Szanghajska, czyli ranking najlepszych szkół wyższych, została po raz pierwszy opublikowana w 2003 roku przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Od 2009 roku zestawienie przygotowuje firma ShanghaiRanking Consultancy, która ocenia ponad 2500 uniwersytetów z całego świata, a tysiąc najlepszych umieszcza na liście. Firma publikuje także m.in. ranking kierunków akademickich (Global Ranking of Academic Subjects) oraz listę najlepszych uczelni i wydziałów sportowych (Global Ranking of Sport Science Schools and Departments).

ARWU opiera się na sześciu wskaźnikach, w tym na liczbie absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrody Nobla i Medale Fieldsa, liczbie najczęściej cytowanych badaczy, liczbie artykułów publikowanych w czasopismach „Nature” i „Science” oraz liczbie publikacji uwzględnionych w wybranych indeksach cytowań, takich jak Science Citation Index – Expanded oraz Social Sciences Citation Index.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska