Dzienne Domy Opieki Medycznej (DDOM) to nowy rodzaj placówek, przeznaczonych dla osób, które po pobycie w szpitalu wymagają jeszcze opieki lekarskiej i pielęgniarskiej, rehabilitacji, ale nie kwalifikują się już do pobytu w szpitalu. Zajęcia mają też zapobiegać częstym powrotom osób przewlekle chorych na szpitalny.
W czwartek został oficjalnie otwarty Dzienny Dom Opieki Medycznej przy ul. Babia Wieś 20 w Bydgoszczy. Prowadzi go spółka Pallmed.
Placówka może przyjąć 15 pacjentów. Ciągle kilka miejsc jest wolnych, nabór trwa bez przerwy.
- Nowe osoby będziemy przyjmować przez cały czas trwania projektu, czyli do końca 2020 roku - wyjaśnia Izabela Domańska, koordynator merytoryczny projektu z Pallmed. - To, że ktoś się zgłosi, nie musi oznaczać, że zostanie zakwalifikowany - wyjaśnia. - Potrzebne jest skierowanie od lekarza POZ (druk można pobrać ze strony www.ddom.org), wypis ze szpitala (pobyt w ciągu ostatnich 18 miesięcy) i odpowiednia punktacja w skali Barthel: 40-65.
Domańska osobiście kontaktuje się z lekarzami w przychodniach i na szpitalnych oddziałach, z których mogą pochodzić pacjenci, potrzebujący dalszej rehabilitacji w DDOM. Najczęściej z góry zakładają, że nie ma wolnych miejsc i w ogóle nie kierują pacjentów do Dziennego Domu Opieki Medycznej.
Tymczasem w placówce podopieczni mają zapewnioną wszechstronną rehabilitację, posiłki, a w razie potrzeby także transport. DDOM, jak sama nazwa wskazuje, działa w systemie dziennym, nie zapewnia więc noclegu.
Zainteresowanie informacje mogą uzyskać pod nr tel. 52 329 00 95 w. 8 oraz na www.ddom.org. Dokumenty można też przesłać mailem: [email protected]
DDOM prowadzony jest przez spółkę Pallmed z Bydgoszczy w ramach pilotażowego programu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.
Smaki Kujaw i Pomorza - zobacz odcinek 12.
