Spis treści
Nowoczesny zabieg w szpitalu we Włocławku
W maju 2025 roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku z sukcesem przeprowadzono pierwszy zabieg aterektomii orbitalnej, co stanowi istotny krok w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego.
Zabieg został przeprowadzony przez lekarza Macieja Banasiaka w asyście dwóch pielęgniarek: Elżbiety Szudy, Aleksandry Kosiorowskiej oraz elektroradiologa Jolanty Knaś.
- Wykonano go u 68-letniej pacjentki z ostrym zespołem wieńcowym i masywnymi zwapnieniami w tętnicach wieńcowych. Dzięki temu możliwe było skuteczne wprowadzenie stentu i bezpieczne zakończenie zabiegu – informuje Bartłomiej Kucharczyk, inspektor ds. komunikacji społecznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. bł. księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku.
Procedura ma duże znaczenie dla włocławskiego szpitala
Wprowadzenie aterektomii orbitalnej do zakresu oferowanych przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku procedur świadczy o zaangażowaniu lecznicy w stosowanie najnowocześniejszych metod leczenia.
- Dzięki temu możemy skuteczniej pomagać większej liczbie pacjentów z zaawansowaną miażdżycą, poprawiając ich jakość życia i rokowania zdrowotne. Jesteśmy dumni, że dołączyliśmy do grona placówek medycznych w Polsce, które z powodzeniem stosują tę innowacyjną technikę, przyczyniając się do postępu w kardiologii interwencyjnej – dodaje Bartłomiej Kucharczyk.
Czym jest aterektomia orbitalna?
Aterektomia orbitalna to nowoczesna procedura medyczna mająca na celu modyfikację zwapniałych blaszek miażdżycowych w tętnicach wieńcowych. Zabieg ten polega na wprowadzeniu do naczynia specjalnego urządzenia wyposażonego w koronę pokrytą diamentową powłoką, która - obracając się z dużą prędkością - skutecznie rozbija zwapnienia. Włocławska lecznica informuje, że dzięki temu możliwe jest bezpieczne i efektywne poszerzenie światła naczynia oraz wszczepienie stentu, co poprawia przepływ krwi i zmniejsza ryzyko powikłań.
Zalety nowoczesnej metody stosowanej w szpitalu we Włocławku:
Skuteczność: Umożliwia leczenie nawet silnie zwapniałych zwężeń, które są trudne do opracowania tradycyjnymi metodami.
Bezpieczeństwo: Podczas zabiegu utrzymywany jest przepływ krwi w leczonym naczyniu, co minimalizuje ryzyko ostrej dekompensacji krążenia.
Wszechstronność: Urządzenie skutecznie usuwa zarówno zwapnienia ekscentryczne, koncentryczne, jak i guzki wapienne.
