Wąskotorówka kursująca po myślęcińskim parku spłonęła we wrześniu 2011 roku. Przez pewien czas wydawało się, że kolejka mogłaby wrócić, bo pomoc przy jej reaktywacji zaoferowało Stowarzyszenie Hobbystów Kolei.
Pożar kolejki parkowej w Myślęcinku [zdjęcia]
Kolejka w Myślęcinku jeździła od 1996 roku. Powstała m.in. z elementów po zlikwidowanych Bydgoskich Kolejach Dojazdowych oraz z materiałów pozyskanych ze Żnińskiej Kolei Powiatowej.
Główny udziałowiec Myślęcińskiej Kolei Parkowej, PKP Cargo, zdecydował jednak o likwidacji spółki. Jak nam mówi Eugeniusz Badziongowski, likwidator spółki, 28 czerwca walne zgromadzenie wspólników zdecyduje, w jaki sposób sprzedać to, co z myślęcińskiej kolejki zostało. Czy ma to być przetarg publiczny, niepubliczny, czy może jakaś inna forma. Zdaniem likwidatora, majątek trzeba sprzedać między innymi po to, by oddać pieniądze innym udziałowcom i spłacić zadłużenie wobec Skarbu Państwa. Jak dodaje Badziongowski, przejęciem kolejki były zainteresowane różne firmy, ale za darmo.
Wygląda więc na to, że w podróż wąskotorówką można wybrać się w niedalekim Żninie. Co ciekawe nadal funkcjonuje strona internetowa Myślęcińskiej Kolejki Parkowej, gdzie została nazwana "Perłą w koronie Myślęcińskiego Parku".
Nie doczekaliśmy zgrzytającej rocznicy na szynach
Na pocieszenie Myślęcinek funduje mieszkańcom i turystom kolejkę kołową. Pojazd stylizowany na ciuchcię retro powstaje właśnie we wrocławskiej firmie "Świstak". - Mamy nadzieję, że do końca czerwca dotrze do nas - informuje Sandra Federowicz, rzecznik myślęcińskiego parku. - Ciuchcia będzie dowoziła chętnych do Myślęcinka z innych części Bydgoszczy. Ma też być wykorzystywana podczas różnych imprez.
Na razie jeszcze nie wiadomo, ile będzie kosztował przejazd kolejką. - Trwa ustalanie szczegółowego cennika - informuje Federowicz.
***
Szkoda, żal, wstyd. Te trzy słowa chyba wystarczą, by podsumować to, co stało się z kolejką wąskotorową. "Spaliła się? To nawet lepiej, bo i tak przynosiła straty" - tak mniej więcej można zrozumieć słowa jej właścicieli. O tyle niezrozumiałe w czasach, kiedy o zabytki się dba i przywraca do życia.
Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje