Raport ABSL wskazuje, że w ciągu ostatnich 2 lat w Bydgoszczy powstało 9 nowych centrów usług dla biznesu, a zatrudnienie zwiększyło się w tym czasie o 28 proc. (ponad 2 tys. osób). Dziś w mieście działa 41 centrów, w których pracuje już ponad 10 tys. osób, a konserwatywny scenariusz przewiduje wzrost do 50 ośrodków do 2020 r. Dominującą rolę odgrywają centra świadczące usługi w obszarze IT, w tym zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową w zakresie rozwoju oprogramowania. Odpowiadają one za 86 proc. zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług.
Przeczytaj też: CEE Shared Services and Outsourcing Awards. Bydgoszcz ponownie wśród najbardziej perspektywicznych miast!
Przypomnijmy, w mieście nad Brdą i Wisłą swoje centra mają firmy z takich państw jak Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja, USA, Francja, Finlandia, Kanada, Holandia i oczywiście Polska, a wśród inwestorów znaleźć można rozpoznawalne marki jak Atos, Nokia, Mobica, Cybercom, Livingston, PZU, Asseco, Oponeo, iQor, SDL czy Teldat.
Czytaj również: Bydgoszcz odznaczona na Gali ABSL
- Warto zaznaczyć, że Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego już od wielu lat konsekwentnie realizuje kampanię „Bydgoszcz otwarta na outsourcing” na rzecz rozwoju i promocji sektora nowoczesnych usług dla biznesu w Bydgoszczy, zachęcając potencjalnych inwestorów do lokowania tu kapitału - przypomina Edyta Wiwatowska, prezes zarządu BARR. - Efekty tych prac doskonale widać w opublikowanym wspólnie z ABSL raporcie, który jasno pokazuje dynamikę i skalę sektora nowoczesnych usług w naszym mieście. Wykształcona przez lata lokalna specjalizacja branży w kierunku rozwiązań IT najlepiej dowodzi o potencjale i jakości usług dostarczanych z Bydgoszczy, stanowiąc magnes dla kolejnych inwestycji w tym sektorze, jak choćby ogłoszone w ostatnim czasie projekty firm Cognifide czy Meelogic.
Przeczytaj: Sylwetki inwestycyjno-biznesowe miast. Bydgoszcz rozpędza się jak nigdy
Jednocześnie z zatrudnieniem zwiększa się też potencjał biurowy miasta. Według danych JLL, podaż powierzchni biurowych przekroczyła 77 tys. metry kwadratowe, do czego znacząco przyczynił się sektor usług biznesowych.
