
Stare spichrze przy ulicy Grodzkiej w Bydgoszczy
Spichrze są wizytówką miasta. Znajdują się w herbie Bydgoszczy, występują na większości pocztówek i zachwycają turystów spacerujących nad Brdą. Trzy spichrze przy ul. Grodzkiej zostały zbudowane w latach 1793-1800. Pierwotnie kompleks ten składał się z 5 budynków ustawionych do siebie szeregowo, jednak w wyniku pożaru w 1960 roku dwa z nich zostały doszczętnie zniszczone.
Na Wyspie Młyńskiej znajduje się obecnie "Biały Spichrz". Jest on młodszy i został przekazany na potrzeby Muzeum. Na Wyspie Młyńskiej znajdują się jeszcze dwa inne spichrze, jednak te pochodzą z XIX wieku.
Dziś w wyremontowanych spichrzach prezentowane są wystawy Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Ulica Gdańska w Bydgoszczy
To ulica, która łączy Stary Rynek z Leśnym Parkiem Kultury i Wypoczynku - Myślęcinek. Jest to główna, reprezentacyjna ulica, której wygląd kształtował się przez 150 lat. Początkowo odgrywała rolę wyłącznie komunikacyjną, teraz zwana jest "traktem mieszczańskim" i jest wizytówką Bydgoszczy.
Przy ulicy znajduje się bardzo dużo najważniejszych budynków miasta. W 2005 roku w rejestrze zabytków było zapisanych 28 zabytków zlokalizowanych właśnie przy ul. Gdańskiej.
Przede wszystkim 3 kościoły, najstarszy w Bydgoszczy hotel, cztery muzea, zabytkowa stacja wodociągowa czy największy w mieście kompleks sportowy. Większość zabudowy przy ul. Gdańskiej pochodzi sprzed 1920 roku.