Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Nagrodę AURORY otrzymał Mikita Iłinczyk z Białorusi za sztukę „Dark Room” [zdjęcia]

Justyna Tota
Justyna Tota
Mikita Iłinczyk statuetkę AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy podczas gali 23.10.2021 r. otrzymał z rąk wiceprezydent Bydgoszczy Iwony Waszkiewicz
Mikita Iłinczyk statuetkę AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy podczas gali 23.10.2021 r. otrzymał z rąk wiceprezydent Bydgoszczy Iwony Waszkiewicz Tomasz Czachorowski
- To nie jest ważne, że nagrodę otrzymuje Mikita Iłinczyk. Ważne jest to, że współczesna sztuka białoruska może się zaprezentować - powiedział tuż po ogłoszeniu werdyktu pierwszy laureat AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. Przyznano także nagrody specjalne. Uroczysta gala odbyła się w sobotni wieczór (23 października 2021 r.) w ramach XX Festiwalu Prapremier w Pałacu w Ostromecku.

Zobacz wideo: W Bydgoszczy trwają zdjęcia do filmu „Magiczny kwiat paproci”

Ponieważ na konkurs autorki i autorzy mogli przesyłać teksty w językach: polskim, rosyjskim i angielskim, dlatego też werdykt Kapituły Nagrody AURORA - przyznanej po raz pierwszy w ramach XX Festiwalu Prapremier ODZYSKIWANIE - w sobotę (23.10.2021 r.) podczas uroczystej gali w Pałacu w Ostromecku został ogłoszony w trzech językach.

Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy dla artysty z Białorusi

- Kapituła postanowiła przyznać Aurorę sztuce, która wprowadza nowy język i eksperymentalną formę do dramatu. Kapituła docenia odwagę, z jaką sztuka została napisana, a także jej aktualność i wyjątkowość tematu, jak i próbę opisania pełni współczesnego świata. Aurorę. Nagrodę Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy otrzymuje Mikita Iłinczyk za sztukę „Dark Room” - zabrzmiał werdykt.

„Dark Room” Mikity Iłinczyka to tekst, który od początku tworzony był w notatkach na iPhone jako próba utrwalenia biografii chłopaka, którego autor poznał w 2017 roku. W ten sposób powstawała struktura tekstu, która była obudowywana koncepcją artystyczną i fragmentami transkrypcji wywiadów. Notatka w telefonie przypadkiem została skasowana i tekst był odtwarzany z pamięci, zbierany na nowo jak rozsypane puzzle. Autor zdradził, że proces powstania bardziej przypominał medytację, w której całościowy obraz był tworzony poprzez odtworzenie konkretnej biografii z doświadczeniem psychodelicznym w tle.

„Dark Room” znalazło się wśród pięciu finałowych tekstów konkursu AURORY, które na trwającym właśnie w Bydgoszczy jubileuszowym XX Festiwalu Prapremier (w przedostatnim tygodniu października) były prezentowane jako szkice sceniczne w różnych scenach miasta. Na potrzeby festiwalowego pokazu w auli Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego sztukę „Dark room” wyreżyserowała Klaudia Hartung-Wójciak.

- To nie jest ważne, że nagrodę otrzymuje Mikita Iłinczyk. Ważne jest to, że współczesna sztuka białoruska może się zaprezentować. Niestety, nie jest to możliwe na Białorusi, bo za to można otrzymać wyrok - rozpoczął swe przemówienie tuż po ogłoszeniu werdyktu laureat AURORY.

- Ważne jest dla mnie to, żebym tym zwycięstwem młodym reżyserom, autorom, performerom na Białorusi dał możliwość zrealizowania swoich projektów - nawet jeśli nie teraz, to żeby w ogóle taka możliwość została wykorzystana - dodał Mikita Iłinczyk.

  • Szansę na zrealizowanie swoich autorskich projektów laureat AURORY na pewno będzie mieć w Bydgoszczy, ponieważ Nagroda specjalna od dyrekcji bydgoskiego Teatru Polskiego w postaci rezydencji teatralnej na kolejnej edycji Festiwalu Prapremier trafiła właśnie do białoruskiego artysty - Mikity Ilyinchyka.
  • Natomiast Nagrodę specjalną Royal District Theatre (Tbilisi) otrzymała Tijana Grumić z Serbii za sztukę „Nigdy nie widziałam gwiazd".
  • Wszyscy finaliści otrzymali nagrody specjalne w wysokości 5 tysięcy złotych od partnera Aurory. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy - Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Polecamy także

Przypomnijmy. W styczniu 2021 roku Teatr Polski w Bydgoszczy jako organizator Festiwalu Prapremier powołał międzynarodową nagrodę dramaturgiczną „AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy”, która będzie przyznawana za wybitny dramat współczesny. Do udziału w konkursie organizatorzy zaprosili autorki i autorów z Polski, ale także z: Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Gruzji, Armenii, Węgier, Czech, Słowacji, Albanii, Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Mołdawii, Rumunii, Macedonii, Słowenii, Bułgarii, Czarnogóry, Kosowa, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Azerbejdżanu, Turkmenistanu. Nabór tekstów w języku polskim, rosyjskim bądź angielskim, trwał do 15 kwietnia br.

Spośród 288 nadesłanych tekstów (146 dramatów w języku polskim, 120 w języku rosyjskim i 22 w języku angielskim) jury w składzie: Davit Gabunia (uznany pisarz i dramatopisarz gruziński), Julia Holewińska (dramatopisarka polska, wicedyrektorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy) i Agnieszka Lubomira Piotrowska (tłumaczka dramatów z języka rosyjskiego, członkini Zarządu sekcji C Stowarzyszenia Autorów ZAiKS) wybrało pięć finałowych tekstów, które zawalczyły o nagrodę główną w wysokości 50.000 zł.

Wśród finalistów AURORY 2021 znaleźli się:

  • Lasha Bugadze – „AntyMedea” (Gruzja)
  • Michał Buszewicz – „Autobiografia na wszelki wypadek” (Polska)
  • Tijana Grumić – „I have never seen the stars” (Serbia)
  • Mikita Ilyinchyk – „Dark Room” (Białoruś)
  • Lena Laguszonkowa - „Matka Gorkiego” (Ukraina)

Zwycięski tekst wybrała pięcioosobowa Kapituła Konkursu w składzie: Swiatłana Aleksijewicz - pisarka białoruska, laureatka Nagrody Nobla, Davit Gabunia, Julia Holewińska, Marius Ivaskevicius - wybitny dramatopisarz litewski, Agnieszka Lubomira Piotrowska.

Kim jest Mikita Iłinczyk - pierwszy laureat AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy?

Mikita Iłinczyk (26 lat) urodził się w Mińsku. Studiował w rosyjskim Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej (GITIS) na kierunku Wiedza o teatrze (2012-2015), później – na kierunku Reżyseria (2015-2020). Dotąd wystawiał swe spektakle w Rosji, Belgii, Białorusi. Jedna z jego sztuk – „Pokój umiera” – była wystawiana w Mińsku w performatywnej przestrzeni „Ok16”. Jednak „Ok16” w 2020 roku został zamknięty przez władze białoruskie, więc spektakl nie ma szans na wznowienie. Obecnie Mikita Iljinczyk jest rezydentem moskiewskiego Teatru na Bronnej, kierowanego przez Konstantina Bogomołowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska