Za poprawką zagłosowało 111 posłów, a przeciwko było 260. Oto wynik dzisiejszego głosowania w Sejmie.
Przypomnijmy: poseł Mężydło chciał przeforsować poprawkę, która przywracała zapis o możliwości utworzenia metropolii w naszym regionie wyłącznie na bazie dwóch miast, a więc Bydgoszczy i Torunia.
Zdaniem przeciwników tego pomysłu, choćby posła Piotra Króla (PiS), Bydgoszcz stałaby się jedynym miastem w kraju, które zostałoby pozbawione wyboru i musiałoby współpracować z innym miastem.
Przed obradami z bydgoskimi posłami rozmawiał prezydent Rafał Bruski. – Zależało mi na silnej pozycji Bydgoszczy. Dlatego dziękuję wszystkim bydgoskim posłom, za głosowanie wspierające starania miasta - powiedział. - Obecny projekt zakłada pełną dobrowolność w zakresie tworzenia metropolii. Współpraca z każdym jest możliwa, ale nie można stawiać znaku równości pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem. Współpraca musi uwzględniać liczbę mieszkańców i potencjał gospodarczy obu miast. Ta ustawa to gwarantuje.
Oświadczenie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego
"Decyzja Sejmu o wyeliminowaniu Torunia z grona miast wojewódzkich, które mogą tworzyć związek metropolitalny, jest niezrozumiała i stronnicza. Pierwotny projekt ustawy, opinie eksperckie oraz wczorajsza inicjatywa komisji sejmowej zakładały udział Torunia w tworzeniu metropolii na zasadach równości i podmiotowości.
Zniweczenie tych zamiarów i usunięcie naszego miasta poza margines polskich miast metropolitalnych to brak poszanowania dla stołeczności wojewódzkiej Torunia, jego znaczenia w Polsce, ale przede wszystkim dokumentów strategicznych – Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do roku 2030 i Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego oraz Strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do roku 2020. Nikłym pocieszeniem może być fakt, że na skutek m.in. utrzymania wysokiego limitu ludnościowego w ustawie (500 tys. mieszkańców) w tej sytuacji, wykluczenia z grona przyszłych miast metropolitalnych, jest jeszcze siedem innych miast wojewódzkich.
Zapewniam, że po poznaniu wyników głosowań sejmowych oraz pełnego zakresu zmian wprowadzonych w dniu dzisiejszym do ustawy o powiecie metropolitalnym (druk nr 2107) podejmę wszelkie dopuszczone prawem działania, aby doprowadzić do odwrócenia tego złego rozwiązania ustawowego i zatrzymania deprecjacji znaczenia wartości Torunia w kraju”.
