Zespół Ratownictwa Medycznego z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy został zaatakowany w jednym z mieszkań w mieście.
- Podczas wizyty pacjent nieoczekiwanie wyjął z szuflady pistolet i bezpośrednio wycelował (z około 20cm) w klatkę piersiową jednego z ratowników medycznych. Medycy natychmiast odebrali pacjentowi broń jednocześnie ją zabezpieczając, a obecny na miejscu patrol policji bezzwłocznie obezwładnił agresora. Sytuacja była bardzo niebezpieczna i realnie zagrażała zdrowi i życiu personelu medycznego – informuje Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. - Broń okazała się bronią gazową. Dla nas jednak nie ma to zupełnie znaczenia, czy jest to prawdziwa broń, czy atrapa. W danej sytuacji, często dynamicznej i zaskakującej, nigdy nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić i ocenić. Dlatego WSPR w Bydgoszczy, jak w przypadku każdej innej agresji wobec personelu ambulansu ratunkowego złożyła wniosek z żądaniem ścigania sprawcy. Nigdy w naszym pogotowiu nie zostawiamy takich spraw bez echa.
W ostatnich latach bydgoscy ratownicy kilka razy mieli podobne sytuacje, że celowano do nich z broni palnej, gazowej czy pneumatycznej ASG. Atakowano również ostrymi narzędziami, w tym nożem. Pojawia się zarówno agresja fizyczna, jak i słowna ze strony pacjentów, jego kolegów lub rodziny. Odnotowano popychanie, uderzanie, opluwanie. Medycy uczą się więc samoobrony, lub zaopatrują prywatnie w środki przymusu bezpośredniego np. w gaz pieprzowy.
W ramach porozumienia z Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy w ostatnich miesiącach przeprowadzonych zostało 5 edycji 2-dniowych szkoleń z zakresu „Postępowania w sytuacjach niebezpiecznych w praktyce ZRM. Pacjent agresywny”. Przeszkolonych zostało ponad 100 medyków z bydgoskiego pogotowia. W szkoleniach uczestniczyli ratownicy medyczni, pielęgniarki i pielęgniarze oraz lekarze.
- Program obejmował zajęcia z instruktorami Policji – negocjator, psycholog, instruktor samoobrony i strzelania, funkcjonariusz laboratorium kryminalistycznego. Nie można również zapomnieć o wykładach doświadczonych medyków z Kliniki Psychiatrii SU nr 1 w Bydgoszczy. Ostatnie takie szkolenie zakończyło się 16 maja br. Takie warsztaty okazują się niezbędne, a wiedza z nich wykorzystywana jest jak widać w codziennej pracy personelu pogotowia ratunkowego – dodaje Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. - Apelujemy w tym miejscu o szacunek i respekt dla wszystkich służb ratunkowych/ratowniczych – Pogotowia Ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej! To dzięki nim Drodzy Państwo żyjemy bezpiecznie w naszym mieście.
Czytaj w serwisie
Szukasz pomysłu na kuchnię? Zobacz projekty mebli kuchennych od Darka Wardziaka („Stolarza Szelągowskiej”) . Prezentujemy meble od najbardziej znanego stolarza w Polsce
Takie są modne paznokcie na maj . Zobacz propozycje modnego manicure na wiosnę
Zobacz jak mieszka i żyje gwiazda „True Love” Edyta Zając debiutuje jako prowadząca program telewizyjny
