
- Realizacja tego projektu pozwoli docelowo zminimalizować uciążliwe skutki zmian klimatycznych przejawiające się nawalnymi deszczami, które powodują podtopienia i zalewania ulic. Ten stan to także efekt niewydolnej kanalizacji deszczowej, przeciążenia systemu i zaniedbań w eksploatacji tej kanalizacji będącej m.in. wynikiem braku środków przeznaczanych na ten cel. System kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy nie jest przystosowany do przejęcia opadów o natężeniach notowanych w obecnych czasach - zauważa rzecznik wodociągów.

Zalaniem podczas ulewnych deszczy zagrożonych jest 3,5 tys. budynków oraz 77 km dróg i ulic. Tymczasem są w tym zakresie bardzo precyzyjne normy. Europejski standard zakłada, że na terenie zamieszkałym taki wypływ może się zdarzyć raz na 20 lat. Na terenach przemysłowych i w centrach miast - raz na 30 lat, pod wiaduktami - raz na 50 lat.

Bydgoski projekt uzyskał znaczące wsparcie ze środków unijnych dostępnych w konkursie NFOŚiGW - projekt o łącznej wartości 258 mln netto, wspomagany jest grantem na poziomie 154,8 mln zł netto