W programie Festiwalu są pokazy tańca, degustacja kuchni indyjskiej, wystawy zdjęć i projekcje filmu rodem z Bollywood.
- Kultura Indii to fascynujące połączenie tradycji z nowoczesnością. Jest w niej odrobina kiczu, na przykład w filmach rodem z Bollywood. Ale jest też w niej sporo duchowości, wyrażanej choćby w tradycji wegetarianizmu, czy ogólnemu dążeniu do szczęścia. Podczas Hindufestu będziemy chcieli pokazać jej wszystkie aspekty - mówi Anna Harasimowicz, organizatorka festiwalu z bydgoskiego oddziału Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Od piątku do niedzieli
Co czeka nas tym razem? Hindufest II rozpocznie się w piątek i w dwóch bydgoskich klubach - Mózgu i Yakizie - potrwa aż do niedzieli. W programie jest m.in. pokaz oryginalnych tańców klasycznych i świątynnych w wykonaniu zespołu Alapadma z Warszawy, pokaz i warsztaty tańca wykorzystywanego w filmach Bollywood, degustacja kuchni Hindu, malowanie henną, czy imprezy z oryginalnymi dj'ami z Indii. Ciekawostką będą też wystawy zdjęć Michała Lutrzykowskiego i Magdaleny Niernsee z podróży do Indii oraz w ramach "Biletu do Bollywood"; pokaz filmu "Om Shanti Om". Ten ostatni zaplanowano na niedzielę w kinie Adria.
Największą atrakcją imprezy będzie jednak sobotni koncert zespołu Massala Sound System w klubie Mózg.
Zespół tańca "ALAPADMA"/b
Został założony przez Magdalenę Niernsee - Durbacz (tancerkę, choreografa i nauczyciela tańca indyjskiego) w 2006 roku i składa się z nauczycielek w szkole tańca indyjskiego Alapadma oraz z wybranych uczennic z grupy zaawansowanej. Prezentuje taniec do muzyki z filmów indyjskich, oparty o elementy klasycznych i ludowych tańców z tego regionu. W ramach Hindufestu odbędą się pokazy solowe Magdaleny Niernsee (taniec klasyczny świątynny Bharatanatyam oraz dworski Kathak) oraz grupy ALAPADMA (taniec Bollywood). Pokazy solowe Magdaleny Niernsee (taniec klasyczny świątynny Bharatanatyam oraz dworski Kathak) oraz grupy ALAPADMA (taniec Bollywood) uświetniają uroczystości organizowane przez Ambasadę Indii w Polsce. Alapadma współpracowała również przy licznych imprezach firmowych (m.in. promocja nowych linii lotniczych do Indii Finnair, obozy szkoleniowe i integracyjne dla pracowników firm, 25 lecie WPROST) i brała udział w programach telewizyjnych (m.in ,,Podróże z żartem", ,,Pytanie na śniadanie", ,,Gala na 60-lecie Animacji Polskiej", serial ,,39 i pół")
Klasyczny taniec świątynny Bharata Natyam
Wywodzi się z południa Indii, ze stanu Tamil Nadu. Tradycyjnie tańczony w świątyniach przez Devadasi - tancerki-kapłanki, był formą modlitwy do bogów i stanowił część obrzędu religijnego. Następnie wyszedł poza obręb świątyń i stał się kunsztowną formą sztuki. Za panowania Królowej Wiktorii jego wykonywanie zostało zakazane jako przedstawienie o zbyt uwodzicielskim charakterze. Oficjalnie ta forma ruchu powróciła na scenę w latach trzydziestych XX wieku. Każdy gest, a nawet spojrzenie to skodyfikowany język znaczeń. Tancerka wciela się w postać tańczącej bogini. Za pomocą gestów dłoni - mudr, oraz mimiki twarzy opowiada historie, jej oczy podkreślają każdy ruch, bose stopy wytupują skomplikowane rytmy, a całe ciało tworzy symetryczną mandalę.
Kathak
Klasyczny taniec indyjski z północy Indii, wywodzacy się z Pakistanu. Na część abstrakcyjną w tym tańcu składają się tucry (kombinacje podstawowych ruchów rąk, oraz kroków i spektakularnych łączący w sobie elementy indyjskie i muzułmańskie, tańczony na dworach, szczególnie rozkwitł w epoce panowania dynastii Mughal. Charakterystyczne są w nim szybkie obroty, miękkie gesty, wyraźna mimika oraz "granie" rytmów stopami. Dawniej tańczony był dla publiczności, która siedziała na podłodze wokół wyznaczonego miejsca do tańca i oglądała oraz słuchała taneczno-śpiewanej opowieści. Nazwa kathak wywodzi się od słowa katha czyli opowieść, ten kto opowiadał za pomocą tańca, był nazywany katthaka. Tancerki tańczą w szerokich spódnicach lehenga krojonych z koła, które wirują przy obrotach, oraz w choli, czyli obcisłych bluzkach, piersi przykrywają szalem dupatta, dźwięk dzwonków ghungru na kostkach stanowi dopełnienie muzyki, lub czasem może ją nawet zastąpić. Mężczyźni tańczą w kostiumach przypominających chudidar kamiz, czyli rodzaj długiej tradycyjnej tuniki i wąskich w łydkach spodni.
Harmonogram "Hindufestu" i Bilety
Piątek
18:00 - otwarcie wystawy w klubie "Mózg" - fotografie Magdaleny Niernsee
Klub Yakiza, ul. Podolska 15
19:00 otwarcie wystawy fotografii Michała Lutrzykowskiego
19:15 pokaz tańca w stylu hind - Szkoła "ALAPADMA"
19:30 poczęstunek w klimacie kuchni hinduskiej - Green Way
20:00 pokaz slajdów Magdaleny Niernsee połączony z prelekcją
20:30 pokazy tańca Szkoła "ALAPADMA" połączone z miniwarsztatami
21:00 QUENN OF BOLLYWOOD - pokazy muzyczne rodem z Indii - Dj Herry (Shali Ban Singh )
Sobota
Klub "Mózg", ul. Gdańska 10
20:00 Koncert Massala Sound System
21:30 Impreza z Sound System do rana
Niedziela
Kino Adria, ul. Toruńska 30
17.00 Bilet do Bollywood - film "Om Shanti Om"
Karnety na wszystkie wydarzenia Hindufestu kosztują 30 i 35. Za wstęp tylko na koncert Massali trzeba będzie zapłacić 20-25zł, a za bilet do Adrii 12 zł. Szczegółowy program festiwalu znajdziecie na: www.pomorska.pl.