Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszczanie zapłacą mniej za śmieci

oprac. (ast)
Gdzie mogę uzyskać szczegółowe informacje dotyczące nowych przepisów śmieciowych?Infolinia: tel. 52 585 80 00 lub 801 055 404
Gdzie mogę uzyskać szczegółowe informacje dotyczące nowych przepisów śmieciowych?Infolinia: tel. 52 585 80 00 lub 801 055 404 infografika Jerzy Chamier-Gliszczyński
Dobra wiadomość dla mieszkańców. Wszystko wskazuje na to, że za śmieci zapłacimy mniej. Firmy startujące w przetargu zaproponowały bowiem niższe stawki. Pewność będziemy jednak mieli po dokładnej analizie wszystkich ofert.

Niemal codziennie otrzymujemy od Państwa telefony z pytaniami dotyczącymi "rewolucji śmieciowej". Dziś postaramy się odpowiedzieć przynajmniej na część z nich.

Jakie firmy będą obsługiwać poszczególne sektory?

Najlepszą ofertę w 1 i 9 sektorze zaproponował Corimp, w 6 firma Taro, zaś w 7 i 8 ProNatura. Sektory od 2 do 5 obsługiwać będzie Remondis. Te firmy zaproponowały najniższe stawki w poszczególnych sektorach.

W jaki sposób mam segregować odpady?

Przeczytaj także;Uwaga! Lepiej sprawdź swoją umowę śmieciową

W przypadku bloków czy kamienic podział będzie wyglądał następująco: pojemnik szary - odpady zmieszane; pojemnik żółty - papier i tektura, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe; pojemnik zielony - szkło. W przypadku domów jednorodzinnych tak: worek szary - odpady zmieszane; worek brązowy - odpady zielone; worek żółty - tworzywa sztuczne, papier i tektura, metale, opakowania wielomateriałowe; worek zielony - szkło.

Czy jeśli będę segregować śmieci, zapłacę mniej?

Tak, w przypadku, kiedy będziemy segregować śmieci, zapłacimy 12,50 zł za osobę na miesiąc. W przypadku śmieci niesegregowanych, opłata wzrośnie dwukrotnie.

Dlaczego muszę segregować śmieci?

Bo musimy spełnić warunki dotyczące segregowania śmieci określone przez Unię Europejską. Wśród 27 krajów należących do UE, zajmujemy dopiero 22 miejsce pod względem segregowanych i spalanych śmieci. Powinniśmy spalać 20 razy więcej śmieci, 3 razy więcej segregować i o połowę mniej składować na wysypiskach, by zbliżyć się do norm Unii Europejskich.

Kto będzie sprawdzał, czy mieszkańcy segregują śmieci?

Firma odbierająca śmieci będzie miała obowiązek powiadomić miasto, jeśli śmieci mimo deklaracji o recyklingu, nie będą segregowane. Wtedy będą traktowane jako odpady zmieszane.

Gdzie mam płacić za śmieci od 1 lipca?

Po złożeniu deklaracji Urząd Miasta listownie poinformuje o indywidualnym numerze konta, na które właściciel nieruchomości będzie musiał co miesiąc płacić za śmieci. Pierwsza opłata za lipiec powinna być wniesiona do 15 sierpnia.

Czy muszę rozwiązać dotychczasową umowę z firmą wywożącą śmieci?

Tak, dotychczasowe umowy na odbiór odpadów komunalnych powinny być rozwiązane przed 1 lipca 2013 roku, z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Gdzie będzie można wyrzucać odpady wielkogabarytowe i zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny?
Od 1 lipca na terenie Bydgoszczy będą funkcjonowały punkty bezpłatnego odbioru takich odpadów. Na początek w mieście mają być dwa takie punkty. Będą czynne od godziny 8 do 20, z wyjątkiem niedziel i świąt. W ramach opłaty za śmieci firma raz na miesiąc odbierze od nas odpady wielkogabarytowe, a raz na rok odpady budowlane i rozbiórkowe.

Co to jest deklaracja i dlaczego trzeba ją złożyć?

Deklaracja to dokument o wysokości opłaty za śmieci.

Kto musi złożyć deklaracje?

Jeśli jesteś właścicielem budynku jednorodzinnego - musisz to zrobić osobiście. Właściciel budynku wielorodzinnego - w przypadku spółdzielni/wspólnoty w imieniu twoim i innych lokatorów deklaracje składa zarządca spółdzielni/wspólnoty. Właściciel nieruchomości niezamieszkałej.

Gdzie można składać deklaracje w Bydgoszczy?

W wydziale gospodarki komunalnej - ul. Jezuicka 2, parter, pokój nr 1 (osobiście lub listownie);
biurach meldunkowych: ul. 11 Listopada 15, Okrzei 2; ul. E. Gierczak 6, ul. Skłodowskiej-Curie 66a; ul. Boya Żeleńskiego 18;

deklaracje przyjmuje też straż miejska - ul. Leśna 12, ul .Łanowa 2 i ul. Fordońska 432a. Strażnicy odbiorą wypełnione deklaracje od osób starszych i niepełnosprawnych - właścicieli nieruchomości. Dzwonić można pod nr 986 (całodobowo).

Od 22 do 30 kwietnia, punkt przyjmowania deklaracji w ratuszu będzie czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8-18. W punkcie przyjmowania deklaracji można pobrać druki deklaracji, uzyskać pomoc przy ich wypełnianiu oraz uzyskać inne informacje dotyczące nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Dodatkowo druczki deklaracji dostępne są na stronie internetowej www.odpady.czystabydgoszcz.pl.

Gdzie mogę uzyskać szczegółowe informacje dotyczące nowych przepisów śmieciowych?
Infolinia: tel. 52 585 80 00 lub 801 055 404. Strona internetowa: www.odpady. czystabydgoszcz.pl.

Wiadomości z Bydgoszczy

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska