Twoje zdanie

Twoje zdanie
Co Ty sądzisz o utworzeniu metropolii bydgosko-toruńskiej? Czy te dwa miasta są w stanie stworzyć jedność? Które z nich powinno stać się stolicą Dwumiasta? Jakie korzyści, a jakie zagrożenia stwarza to połączenie?
Czekamy na Twoją opinię! Wypowiedz się na forum.pomorska.pl
Nasze wtorkowe, nieoficjalne jeszcze informacje, wczoraj stały się faktem. Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego premier Donald Tusk zapowiedział powstanie 12 obszarów metropolitalnych. Jedną z nich będzie metropolia bydgosko-toruńska.
Wczorajszego popołudnia minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna wręczył wojewodom jeszcze ciepłe projekty czterech ustaw: metropolitalnej, kompetencyjnej, o wojewodach oraz o funduszu sołeckim. - Wojewoda nie zdążył się jeszcze zapoznać z projektami, ale już w czwartek będą one w pełni dostępne - powiedział rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Piotr Kurek. Podkreśla, że są to "projekty do dyskusji", opiniować je będą m.in. wojewodowie.
- Nie mogło być inaczej! Nie można bowiem nie doceniać potencjału, jakim dysponują oba miasta. Jako były samorządowiec w pełni zgadzam się też z zasadą, że wspólnoty lokalne znacznie lepiej niż administracja rządowa znają swoje potrzeby - skomentował nam na gorąco wojewoda Rafał Bruski.
Wczorajsze decyzje świętowano też w Urzędzie Marszałkowskim, pod którego egidą już od dwóch lat trwa batalia o metropolię. Jak podkreśla Beata Krzemińska, rzecznik marszałka województwa Piotra Całbeckiego, to właśnie z inicjatywy wojewódzkiego samorządu już w 2005 roku powstało tzw. kolegium metropolitalne.
Oprócz marszałka w jego skład weszli m.in. prezydenci Bydgoszczy i Torunia oraz starostowie obu powiatów. To gremium koordynowało działania samorządowców regionu.
Prowadzono m.in. konsultacje dotyczące wyboru przyszłych projektów inwestycyjnych, łącznie ze sztandarowym przedsięwzięciem - koleją Big City łączącą oba miasta, a także programu zagospodarowania obszaru metropolitalnego.
- Metropolia nie przyniesie żadnych ograniczeń samodzielności obu miast i powiatów. Ma na celu wyłącznie wzmocnienie ich pozycji w walce o unijne i krajowe fundusze. Pozwoli też rozwiązywać lepiej wiele problemów, np. dotyczących komunikacji między obydwoma miastami, przedsięwzięć kulturalnych, wykorzystania naukowego potencjału Torunia i Bydgoszczy - powiedział dr Andrzej Potoczek, szef marszałkowskiego biura analiz i monitorowania programów strategicznych.
- Wreszcie osiągnęliśmy cel, o który tak walczyliśmy. Ale to początek, przed nami jeszcze wiele pracy - dodał marszałek Całbecki.